Tip: Deuter batohy se hodí do města, na výlet, ale i na nejnáročnější expedici

Batoh Deuter je pro každého sportovce skvělou volbou. Značka patří mezi špičky ve výrobě batohů na světovém trhu. Není divu, začínala totiž s tímhle byznysem už koncem 19. století. Poradíme vám, jak se zorientovat v mnoha typech batohů Deuter a jak vybrat ten ideální.

Německá firma Deuter patří k nejstarším značkám vyrábějícím batohy. Od roku 1898 dodávala brašny a pytle na dopisy bavorské poště. V roce 1910 rozšířila výrobu o batohy a různé doplňky a stala se dodavatelem německé armády. O dalších dvacet let později začaly s jejím vybavením do hor putovat první horolezecké výpravy.

Od té doby se byznys firmy zdokonaloval a rozrůstal. Přelomem se stal rok 1985, kdy Deuter získal patent na úplnou novinku - zádový systém Deuter Aircomfort. Ten je součástí batohů s různými úpravami dodnes. Na vývoji batohů a vybavení se společností spolupracuje řada vrcholových horolezců a sportovců a značka Deuter se může pochlubit několika dalšími vynálezy na poli turistických a cyklistických batohů.

Batohy Deuter vydrží spoustu let

Kdo zvolil značku Deuter, je pravděpodobně ochoten za batoh si zaplatit. Nepatří mezi ty levné, ale investice do něj se vyplatí. Vrátí se léty používání. „Deuter je populární díky velké houževnatosti a výdrži batohů. Výrobce používá nejpevnější zipy a materiály, počítá se s tím, že batoh vydrží sedm let a vypadá pořád stejně,“ říká Lenka Kubaczková z Blackcomb.cz, který batohy Deuter prodává a doporučuje svým zákazníkům.

Při výběru batohu by si měl člověk především uvědomit, co vlastně chce. K čemu bude batoh používat, co v něm bude nosit a jak často. Zda chce batoh do města, na jednodenní výlety, cyklistiku, horolezectví, několikadenní nenáročné výpravy, na dlouhé expedice do vysokých hor nebo na turistika s dětma. Firma vyrábí řadu modelů, každý se v podstatě hodí na něco jiného.

Na běžný jednodenní výlet nebo do města člověk rozhodně nepotřebuje batoh větší než o objemu 40 litrů. Do města nemusí mít tak promyšlený zádový systém, na kolo nebo lezení by zase měl být batoh lehký a skvěle sedět na zádech. Na delší výpravy zase o objemu od 50 litrů nahoru s řadou doplňků a vychytávek. Právě různé kapsy navíc, držáky na cepíny či trekové hole mohou skvěle posloužit.

Tři typy zádového systému – na expedici, na výlet a na kolo

„Deuter prodává batohy se třemi základními zádovými systémy – aircontact, aircomfort a airstripes. Každý se hodí pro jiný druh sportu,“ vysvětluje Lenka Kubaczková. Aircontact systém se používá u větších batohů pro vícedenní pochody a výpravy, zpravidla o objemu nad 50 litrů a jak název napovídá, systém popruhů se dotýká zad. Je však tvořen speciálními pěnovými výplněmi, díky kterým při pohybu dochází k pumpování vzduchu a tedy jeho pohybu, což zamezuje nadměrnému pocení a zároveň zajistí pohodlnou chůzi. Popruhy i bederní pás je nastavitelný a turista si tak může regulovat optimální zátěž v různých částech zad a beder.

Dalším systémem, který firma využívá, je aircomfort. Najdeme ho u batohů o menším objemu než 50 litrů, tedy u batohů, které nepředstavují pro záda takovou zátěž a hodí se na jednodenní nebo víkendové výlety. I u tohoto systému jsou bederní křídla a ramenní popruhy měkce polstrované, ačkoli jednodušší, jsou však navíc ukotvené k pružnému ocelovému rámu, na kterém je napnutá flexibilní síťovina. Ta propouští vzduch, jenž může mezi zády a samotným batohem pohodlně cirkulovat, protože batoh není nalepen přímo na zádech. Díky tomuto systému se člověk potí až o čtvrtinu méně a neztrácí tedy tolik energie.

Třetím používaným systémem je airstripes, který znamenal převrat ve výrobě cyklistických batohů. Anatomické tvarování popruhů a bederního pásu nebrání pohybu a zádová konstrukce přitom skvěle sedí na zádech. Tvoří ji pružné hliníkové profily ve speciální pěně s takzvanou podšívkou „AIRmesh“, která opět umožňuje proudění vzduchu a brání tak nadměrnému pocení.

Všechny batohy jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, které zajistí jejich pevnost, odolnost a dlouhou životnost. Navíc mají spoustu různých doplňků, kapes a úchytů, které se při sportu často hodí.

Vyzkoušet a dobře nastavit

Batoh je však při koupi potřeba vyzkoušet. Ne každý každému dokonale padne. Ideálně přímo v obchodě je dobré si zádový systém seřídit „na tělo“. „Nejdřív je potřeba zapnout si bederní pás, přičemž by měl batoh držet na těle, poté teprve upevnit ramenní popruhy tak, aby kopírovaly ramena. Je třeba si všímat, zda je pro nás zádová část dostatečně široká a dlouhá. Například dámské batohy se dělají ve velikostech S až L a mají větší ramenní popruhy a zároveň menší záda,“ popisuje Lenka Kubaczková.

Je dobré si při koupi všímat právě rozdělení podle velikosti a podle pohlaví. Kromě S, M a L se ještě vyrábí batohy pro muže nad 185 centimetrů výšky s prodlouženými zády, které se označují EL (extra large).