TIP: Dlouhé prkno do prašanu, krátké na jibbing. Jakou roli hraje délka snowboardu?

alt

Na nejvyšších českých horách začal padat první sníh a je tedy nejvyšší čas poohlédnout se po nějakém zimním prkně. Nevíte, jaký snowboard vybrat? Důležitá je hlavně délka a tvrdost.

Začátečník

Od začátku byste měli vědět, v jakém terénu budete s prknem jezdit. Roli hraje délka snowboardu, jeho tvrdost, ale třeba i šířka. Kdo teprve začíná a chystá se prozatím na upravené sjezdovky, měl by volit univerzální prkno vysoké po bradu a spíš měkčí (dřevo v kombinaci s pěnou). Kratší a měkčí snowboard se lépe ovládá a jede pomaleji. Dlouhé prkno začínající jezdec pravděpodobně neuřídí, stejně jako student autoškoly nevybere zatáčku s limuzínou. Holky si klidně můžou pořídit i kratší modely, tedy mírně pod bradu.

Pod a nadváha

Výběr správné délky ale ovlivňuje i váha jezdce. Lehčí snowboardista může volit o něco kratší prkno, mohutnější pak naopak o něco delší. Odchylka by však i při zohlednění hmotnosti neměla překročit pět centimetrů. Snowboard by neměl sahat pod bradu nebo nad nos.

Jibb

Kdo se chystá na jibbing (jízda s prknem po zábradlí), nemusí pořizovat prkno s drahou skluznicí, nemá to smysl. Mělo by však být spíš krátké, aby se dalo snadno ovládat i ve vzduchu.

alt

Zdatný rider a prašan

Pokud zdatnější jezdec vyráží na upravené svahy a rád si vychutná rychlou jízdu, měl by volit delší (asi střed mezi bradou a nosem) a tvrdší prkno, které při vyšších rychlostech zůstává stabilní a v zatáčkách neustřeluje. Milovníci prašanu a freeride si pořizují také delší prkna, až k nosu. Nezapomeňte, že na snowboardu budete obutí v botách s poměrně vysokou podrážkou, takže i na to při výběru myslete.

Šířka prkna

Roli hraje i šířka prkna. Špička a pata boty by neměla přesahovat přes snowboard více než o tři centimetry. Pokud máte velkou nohu, poohlédněte se po širších prknech označovaných „w“ jako wide.

alt

Kterou nohou budete stát vepředu, zjistíte už v obchodě (regular nebo goofy). Zkouší se to tak, že se rozběhnete a sklouznete. Nohu, kterou dáte instinktivně dopředu, budete mít vepředu i na snowboardu.