Tip: Jak se správně starat o trekové boty

alt

S létem nastal čas dovolených a nejeden dobrodruh se vydává na dalekou výpravu do hor, kde bude potřebovat kromě výborného batohu a oblečení také dobré a kvalitní boty. Aby boty dobře a dlouho sloužily, musí se správně a hlavně pravidelně ošetřovat. Ať už se jedná o kožené trekové boty, o boty z funkčních textilních materiálů nebo kombinaci obojího.

Boty je potřeba ošetřit před každou výpravou a také bezprostředně po ní. Před tím, než je uložíme do botníku. Nejprve samozřejmě obuv, ať je z jakéhokoli materiálu, zbavíme špíny a nečistot. Hodí se k tomu kartáč, hadřík nebo houba, podle toho, jak moc jsou špinavé. Pokud se nedaří nečistoty odstranit mechanicky, dá se využít nějaký speciální čisticí prostředek na boty přímo určený nebo jemná mýdlová voda.

alt

Poté musíme nechat obuv řádně uschnout a teprve pak začít s impregnací. Kožené boty ošetřujeme pomocí krému, nebo vosku, který se nejlépe nanáší houbičkou. Boty nejen promastí a změkčí kůži, ale výrazně zvýší jejich voděodolnost. Při nanášení impregnace se zaměříme na švy a špičku boty. Není od věci obuv před i po samotné impregnaci nahřát na topení, na slunci nebo pomocí fénu. Vosk i krém se pak lépe vstřebává.

Pokud máme boty z broušené a ne z hladké kůže, dají se využít i speciální spreje s přídavkem oleje nebo včelího vosku. Boty pak nemění barvu a vlas u broušené kůže se tolik neslepuje. Aby byla impregnace účinná, je dobré nastříkat je vícekrát.

Prostředky s přídavkem silikonu nebo různé nanoimpregnace se používají na boty z funkčních textilních materiálů. Opět boty nejdříve nahřejeme, poté postříkáme a nakonec přetřeme suchým hadrem. Jestliže boty tvoří kůže i textilie, což je velmi častá kombinace, měli bychom použít sprej na textil i impregnaci určenou na kůži. Pokud bychom se o kůži správně nestarali, hrozí, že ztuhne a popraská.