TIP: Jak si vybrat sportovní outdoorovou bundu

alt

Chystáte se na na hory, do přírody, na nějakou netradiční zážitkovou dovolenou či expedici a potřebujete dobré vybavení? Nebo zkrátka chcete dobrou bundu na výlety do přírody? Aby nepromokla a dobře se nosila? Máme pár tipů, čím se řídit při výběru outdoorové sportovní bundy.

Prodávají se bundy nezateplené nebo zateplené. Zateplená bunda se bohužel příliš nehodí na léto, proto je možná lepší volit nezateplenou. “Člověk se pod ní obleče podle potřeby. Podle počasí zvolí několik funkčních vrstev a bude mít univerzální bundu, která se dá nosit celoročně,” říká Michal Mrázek, vedoucí prodejny Blackcomb.cz, která prodává sportovní oblečení a doplňky.

Bunda do přírody by měla zároveň nahradit také pláštěnku, takže by neměla jen tak promoknout. Zároveň ale musí zůstat prodyšná, tedy propouštět pot. “Rozhodně bych volil materiál s membránou, která právě tyto vlastnosti má,” radí Michal.

alt

Známá membrána je teflon. Využívá ho například firma GORE-TEX. Prodávají se také membrány z polyuretanu a polyesteru, které známe od firem Gelantos nebo třeba Sympatex. GORE–TEX je obecně považován za nejlepší, co se týče hodnot voděodolnosti a propustnosti, ale má při nesprávné péči oproti Gelantosu nebo Sympatexu o něco nižší životnost. Nicméně obecně, pokud chceme dosáhnout delší životnosti membránového oblečení, musíme se o něj správně starat.

Více v článku: Jak prát oblečení s membránou

Při výběru sportovní bundy bychom měli myslet i na různé doplňky. “Například kapuce by měla jít dobře utáhnout. Volil bych alespoň dvoubodové, ideálně tříbodové utahování. Někdo má rád i kapuce odepínací,” připomíná Michal. Důležité je i větrání v podpaží, které zejména při větší zátěži každý sportovec ocení. Hodí se i stahovací lem okolo zápěstí, většinou se vyrábí na suchý zip, a kvalitní zipy, ideálně YKK, které naštěstí dnes už mají všechny dobré výrobky.

Většina lidí kupuje outdoorovou bundu do přírody a do hor kvůli jejím vlastnostem a ne kvůli barvě nebo designu. Nicméně platí pravidlo, že čím výraznější a nápadnější barva, tím snáze vás v případě nějakého zranění nebo problému v horském terénu najde například horská služba.