TIP: Jak správně ošetřit po sezóně lyže nebo snowboard

alt

Už snad jen posledních několik nadšenců vyráží na hřebeny Krkonoš, aby si v mokrém sněhu ještě zaběžkovali. Většina lyžařů, skialpinistů, snowboardistů nebo běžkařů se už chystá uložit svoje zimní náčiní do skříně a přesedlává na jarní sporty. Poradíme vám, jak si doma správně ošetřit po sezóně lyže či snowboard, aby se zvýšila jejich životnost.

Milovníci zimních sportů by neměli svoje náčiní po sezóně jen hodit někam do kouta, aby čekalo na další zimu, ale měli by lyžím věnovat náležitou péči, díky které vydrží déle “jako nové”. Rozhodně se to vyplatí.

Důkladně vyčistit

V první řadě by se měly lyže či snowboard zbavit veškerých nečistot a starých vosků, to platí především pro běžky, na kterých bývá nános vosků různého typu nejvýraznější. K tomu nejlíp poslouží plastová stěrka. Po mechanickém odstranění nejhrubší špíny je potřeba nanést speciální čistič vosků, nechat chvíli působit a pak důkladně vyleštit hadrem, dokud nebude skluznice čistá. V případě potřeby postup zopakujte. Je dobré očistit nejen skluznici, ale také hrany, vrchní části lyže a vázání, ve kterém se rovněž mohou hromadit nečistoty.

alt

Poté by se měly lyže či snowboard nechat důkladně vyschnout a přikročit k nanášení ochranného vosku či parafínu. I když na svah vyrazíte až za půl roku, skluznice by měly být chráněné před oxidací, vysycháním a mechanickým poškozením. Vosk zachová skluznici pružnou a ochrání ji před prachem a špínou.

Voskování

Existují tekuté a polotekuté vosky, které se nakapou na skluznici, rozetřou houbičkou a nechají pár minut působit. Pak se skluznice přeleští suchým hadrem nebo jemným kartáčkem. Trochu komplikovanější je použití tuhých vosků, za to ale vydrží déle a lépe se dostanou do všech pórů skluznice. Lyže se musí upevnit skluznicí nahoru, pomocí staré žehličky se rozpouští kostka vosku, který kape přímo na skluznici. Žehličkou se pak vosk pečlivě zapravuje do skluznice. Nicméně je potřeba postupovat jemně a opatrně, aby si majitel lyže nepopálil. Vosk velmi rychle tuhne, takže ihned po dokončení “žehlení” přebytečný vosk stačí seškrábnout rovnou plastovou stěrkou a opět přeleštit skluznici suchým hadrem.

alt

Náležitou péči vyžadují také hrany, které mají tendenci rezavět. Proto doporučujeme ošetřit je speciálním olejem, který je ochrání před oxidací a rzí. Na začátku sezóny pak stačí jen nabrousit.

V suchu a stabilní teplotě

Lyže i snowboardy by se měly skladovat ve stoje na suchém čistém místě se stabilní teplotou. Horko a slunce může rozpouštět lepidla použitá k jejich výrobě a hrozí i oxidace. Běžky by se měly spojit pásky ve špičce a patě, aby se nekroutily.

Pokud nemáte čas ani chuť věnovat svému náčiní alespoň takovouto péči, doporučujeme odnést je do servisu, kde vám je na letní odpočinek náležitě připraví.