Tip: Jak správně pečovat o plavky, aby vydržely

alt

Že si musíte každý rok kupovat nové plavky, protože ty z loňska už jsou vytahané a vybledlé? Že už vás to opravdu štve? Musíte se naučit o plavky správně starat. Poradíme vám pár jednoduchých triků, jak na to.

Plavkám vadí opalovací krémy a oleje. Mastnota se totiž z umělých vláken špatně odstraňuje, aniž byste použili prací program s vysokou teplotou. Proto se raději namažte krémem už doma a teprve jakmile se vstřebá, oblékejte plavky. Pokud se mažete až na pláži, snažte se, aby se plavky nedotýkaly čerstvě natřených částí těla.

alt

Plavky perte zásadně jen v ruce, případně v krátkém programu ruční praní. Nikdy nepřekračujete teplotu 30°C a používejte jen mýdlovou vodu. Žádná bělidla, žádná aviváž! Na závěr je neždímejte, hrozí, že poničíte jemné gumičky a plavky ztratí elasticitu.

Nechte vyprané plavky uschnout úplně bez ždímání jen na vzduchu. Žádné sušičky ani topení. Mokré plavky nedávejte schnout na slunce, ale někam do stínu. Protože právě mokré plavky rychle blednou. Takže i po koupeli nejdřív nechte plavky uschnout ve stínu a pak teprve, v suchých plavkách, se opalujte na slunci.

Jakmile se vrátíte od vody domů, hned plavky alespoň v ruce přemáchněte ve vlažné vodě. Musíte z nich odstranit pot, sůl, případně chlór. Praní zbytečně neoddalujte, ať plavky dlouho nezůstávají mokrém v igelitovém pytlíku, kde se množí bakterie.