TIP: Jak správně pečovat o zimní membránové oblečení

Hodně lidí si myslí, že zimní sportovní bundy a kalhoty s membránou či jiným zátěrem by se měly co nejméně prát. Částečně mají pravdu, není potřeba je házet do pračky po každé lyžovačce, ale aby si oblečení zachovalo svou funkčnost, alespoň čtyřikrát do roka by se vyprat mělo. Soli, které se odpařují z potu, a nečistoty, které ulpívají na povrchu bund a kalhot, totiž brání správné funkci membrán a zátěrů.

PRANÍ

V první řadě by si měl majitel bundy pečlivě prohlédnout štítek na vnitřní straně oblečení s pokyny k údržbě. Zpravidla uvádí maximální teplotu, při které lze oblečení prát, zda se může sušit v sušičce, žehlit a další údaje. Obecně by se membránové oblečení nemělo prát na více než 40 °C a spíše v šetrném, krátkém programu na syntetické materiály. Některé moderní pračky mají program na praní oblečení s membránou přímo určený. Před vložením do pračky by měly být zapnuté zipy i suché zipy a prázdné kapsy.

K praní by se neměly přidávat klasické sypké prášky, které mohou membránu poškodit, ale existují prací prostředky přímo k praní membránového oblečení určené. Aviváže ani žádná změkčovadla vody a bělidla se vůbec nepoužívají. Existují ale speciální impregnace, které se dají nalít do nádobky na aviváž, a oblečení je ihned po vyprání impregnované.

Výrazně špinavé oblečení není potřeba prát s předpírkou, ale stačí před samotným vložením prádla do pračky větší skvrny, například od bláta, pomocí obyčejné vlažné vody a kartáčku očistit v umyvadle. Z membránového oblečení jdou nečistoty zpravidla odstranit velmi snadno.

ŽDÍMÁNÍ

Programy na jemné praní v sobě nemají obvykle nastavené ani žádné výraznější a delší ždímání. A to je dobře, protože právě dlouhé ždímání by mohlo poškodit strukturu tkaniny. Pokud je bunda po skončení pracího programu hodně mokrá, stačí ji nad vanou nebo venku protřepat. Nepromokové oblečení vodu nenasákne.

SUŠENÍ A IMPREGNACE

Poté stačí pověsit bundu nebo kalhoty na ramínko a nechat uschnout při pokojové teplotě. Do sušičky by se dávat nemělo, stejně tak by se nemělo sušit na přímém slunci nebo topení. Na závěr, pokud oblečení nebylo naimpregnované už během praní, stačí vhodným impregnačním sprejem přestříknout, především v oblastech, které jsou namáhané, u kalhot kolena a zadek, u bundy ramena a záda.