Tip: Jak vybrat ideální batoh na trek

alt

Při balení do hor se zdá snad každý batoh příliš malý, na strmé alpské pěšině pak neskutečně velký. Proto je potřeba zvažovat, co všechno si zabalit, ale také vybrat opravdu dobrý a pohodlný batoh. Jeho spolehlivost a trvanlivost hraje stejně významnou roli jako pohodlí a výkon, kterého s ním lze dosáhnout. A na co všechno se při výběru nového batohu na trek zaměřit? Na objem, přizpůsobitelnost individuální postavě, odvětrávání zad, odolnost materiálu vůči vodě a systém kapes, díky kterým batoh nemusíte často sundavat a znovu zvedat.

Deuter

Mezi přední výrobce patří přes 100 let stará značka Deuter . S jejími batohy Hermann Buhl poprvé dobyl osmitisícovku Nanga Parbat a do devadesátých let batohy v extrémních podmínkách testoval horolezec Peter Habeler. Před koncem století s Andi Heckmairem vyvinuli první MTB batoh. Dnes Deuter vyrábí také batohy na snowboard a lyže. Takže vhodný model od této značky je pro každý trek skvělou volbou.

alt

Jestli nechcete zůstávat pozadu a zbytečně se přetěžovat, v první řadě omezte množství věcí, které v batohu nesete. Na týdenní letní túru v horách by měl stačit objem batohu do 60, nejvýše 70 litrů. Ženy ocení například dámský model Deuter Quantum 60 + 10. Je přizpůsoben ženským zádům a má proto kratší nosnou konstrukci. Výška nosného systému se dá snadno a rychle nastavit tak, aby batoh pohodlně seděl. Odvětraná záda tvoří prodyšný materiál, takže se při chůzi člověk nepřehřívá. Bederní pás se anatomicky formuje podél těla. Nechybí ani kapsa na kompatibilní hydratační vak. K dalšímu vybavení patří skrytá kapsa na cennosti, integrovaná „pláštěnka do deště“ a malý batůžek na jednodenní výlety. Každodenní balení zpříjemní oddělený prostor na dně na spacák a další lehké věci a postranní zip ve tvaru U. Materiál odolá vodnímu sloupci 2000 mm.

Osprey

Dalším odborníkem na outdoorové vybavení je značka Osprey. Narodila se v roce 1974 v Kalifornii a stojí za ní designer Mike Pfotenhauer, který začínal doslova s jedním šicím strojem. Podobně jako Deuter se podílí na projektech na ochranu přírody, podobně jako Deuter zdůrazňuje trvanlivost a odolnost svých výrobků a tedy i nižší zátěž pro životní prostředí.

alt

Značka si nárokuje několik převratných vylepšení a jejich Inovation Gold oceněný model Atmos AG slibuje převratný 3D systém opory zad. Osprey si zakládá na všestranném odvětrávání zad a nabízí plně odvětrávaný bederní pás. Hrudní pás se dodává se záchrannou píšťalkou a lze přizpůsobit jeho výšku. Batoh se dá zmenšit a používat bez víka (FlapJacket™). Samozřejmě nechybí prostor na kompatibilní hydrovak.

Jak si má člověk správně nastavit batoh sobě na míru, ukazuje na videu od Deuter horský průvodce. Nejdřív upevňuje bederní pás a pak přitahuje popruhy přes rameno tak, aby hlavní váha stále zůstávala na bedrech. V čase 1:18 průvodce ukazuje, odkud má vycházet popruh, aby batoh dobře seděl, přizpůsobit to lze posunutím nosného systému. Naposledy se zapíná popruh přes prsa, ale ne moc silně, jen pro upevnění.

Týden v horách se dá samozřejmě zvládnout i se starším a méně vychytaným vybavením. Pokud se však rozhodujete pro obnovu dosluhujících kusů nebo se připravujete na první velký výlet, uvažujte o spolehlivých a dotažených batozích, za kterými stojí dlouholetý vývoj a za rozumnou cenu zpříjemní dny volna na dlouhé roky dopředu.