Tip: Jak vybrat ideální běžeckou bundu do podzimního počasí

Některá přání se člověku asi v životě nesplní. Třeba sehnat univerzální bundu, která by se hodila ke všem sportům a do každého počasí. Zatímco při běhu přes hory se projeví odolnost vůči dešti, výhřevnost a nezničitelnost, příměstští běžci ocení hlavně odlehčenost, velkou prodyšnost a ochranu před větrem. Co všechno by měla běžecká bunda „umět“?

Výrobci číslem udávají, jak silný déšť oblečení vydrží a kolik páry propouští (udává se v g/m2 za 24 h). Pro zjednodušení stačí, že čím vyšší čísla, tím odolnější a propustnější materiál je. Existuje však výjimka z pravidla. Někdy můžete narazit na údaj o prodyšnosti (udává se v jednotkách Ret), který vyjadřuje množství energie potřebné k odpaření jednotky vody, a tam to platí naopak, čím menší číslo, tím více vody propustí.

A jaké vlastnosti tedy očekáváme od bundy určené k běhání?

1) Měla by chránit před větrem a zároveň propouštět vodní páru, tedy pot, od těla směrem ven.

2) Hmotnější kousky sice lépe hřejí, ale mohou nasáknout vlhkostí a ztěžknout. Některé tzv. funkční materiály jako polyester, merino a další ale v sobě vlhkost nezadržují a naopak ji rychle předávají do okolního vzduchu.

3) Horští a dálkoví běžci se více vystavují rozmarům počasí a proto by měli mít bundy, které navíc odolají alespoň běžnému dešti. Nemusí jim stačit odolnost proti větru a prodyšnost.

4) Za pozornost stojí i délka bundy. Vyvarujete se krátkých střihů, které nedostatečně kryjí záda, hlavně k prochladnutí nejnáchylnější oblast kolem ledvin.

5) Hodí se také poutko na palec, suchý zip nebo alespoň pružné manžety, díky kterým se vám neshrne rukáv nahoru a nevystaví zbytečně zápěstí rozmarům přírody.

6) Pánské střihy mívají zip trošku asymetricky stranou, aby netlačil na vystouplý ohryzek.

7) Značkoví výrobci běžeckého vybavení většinou volí kvůli bezpečnosti viditelné barvy nebo rovnou reflexní prvky.