Tip: Jak vybrat ideální trekovou bundu

Bund určených k outdoorovým aktivitám je na trhu doslova hromada. Liší se cenou, materiálem, výhřevností a spoustou dalších hodnot. Treková bunda by měla vydržet i několik dní nepřetržité námahy, nepřízně počasí a kontaktu s okolní přírodou. Na co se zaměřit a podle čeho vybrat tu ideální?

1) V první řadě by měla odolat dešti a zároveň zůstat paropropustná, aby se v ní turisté nepotili. Výrobce obvykle v g/m2 uvádí, jak silný déšť bunda vydrží a zároveň kolik páry za 24 hodin propustí. Čím je hodnota vyšší, tím odolnější a propustnější materiál bundy je.

2) Existuje však i hodnota informující o prodyšnosti, která vyjadřuje množství energie potřebné k odpaření jednotky vody. V tomto případě platí, že čím je číslo nižší, tím více vody výrobek propustí.

3) Čísla sama o sobě však mohou být někdy ošidná. Tenká mikinka z vybraného materiálu propouští vlhkost rychleji než tlustá hřejivá hoodie. Která se však bude lépe hodit do podzimních Krkonoš?

4) Nejdražší nemusí znamenat nejvhodnější. Odlehčená péřovka za 10 tisíc korun jistě dobře poslouží v zimních Alpách. Na druhou stranu drobné bloudění v karpatské kleči se s ní snadno promění v nejdražší kilometr života.

5) Pokud vás zajímá „výhřevnost“ oblečení, tak někdy lze dohledat údaj o tepelné vodivosti. Čím menší je hodnota (např. 0,06), tím víc bunda hřeje. Často ale tento údaj chybí. Pro základní orientaci však stačí se podívat na hmotnost a zvolený materiál.

6) K pevným a odolným materiálům patří tradiční bavlna, nicméně dnes se víc prosazují lehčí softshell a fleece. Najdete také podšívky z funkčních materiálů, hlavně polyesteru, který by měly v přijatelné ceně zajistit slušnou prodyšnost.

7) Za podobný obnos lze získat velmi odlišné výrobky. Záleží samozřejmě na vás, jaké parametry jsou pro vás důležité. Někomu například na designu nezáleží, jiný ho má na prvním místě. Srovnejme tři bundy – slušivou Fox Pit, stylového Gatora od Horsefeathers a vzhledem nenápadný Spring od české značky Mill. Polyesterový Fox Pit má kapsu s vývodem na sluchátka a designový vzhled a váží 300 gramů. Denní propustností par 3000 g/m2 však příliš neohromí. S Gratorem zvládnete obstojný déšť a s propustností par už to vypadá také o něco lépe. Poslední, tenký Spring od Mill sám o sobě nepromoká, brání proti větru a krásně dýchá. Na první pohled však vidíte, že nemá hmotu, která by výrazně hřála.

8) Pokud bundě chybí hmota, která by člověka dostatečně zahřála, v chladnějším počasí je potřeba přidat mikinu nebo i svetr, který díky okům nebrání vlhkosti v odpařování a neomezuje tak výkon bundy ve svrchní vrstvě.