TIP: Jak vybrat ten správný longboard

alt

Vlna zájmu o longboardy dorazila i do Čech a ti, kteří při pohledu na napínavá videa neodolají pokušení, váhají, jaké ze stovek druhů prken si pořídit. A mají proč. V nepřeberném množství typů longboardů člověk snadno podlehne přitažlivému designu nebo zajímavé slevě, ale nemusí dostat to, co si představoval. Přinášíme pár tipů na to, jak mezi longboardy vybírat.

Vše se odvíjí od toho, jakým způsobem chce člověk na longboardu jezdit, a zda-li tomu odpovídají i jeho schopnosti a zkušenosti. Protože pokud si nejste jistý, jaký typ zvolit, velmi pravděpodobně nezačnete první den jezdit na prudkých downhillech rychlostí přes 60 km/h.

alt

Protože každého baví něco jiného, lze i na longboardu jezdit různým způsobem, ke každému se hodí trochu jiné prkno, kolečka atd. Nejznámější je downhill, tedy sjíždění dlouhých a prudkých kopců, jezdci přikrčením zmenšují svůj odpor a tedy zvyšují rychlost. Cruising či carving odpovídá stylu, jakým se pohybujete na delší vzdálenosti, cestou do práce či ze školy domů. Freeride znamená, že se jede slušnou rychlostí, zároveň ale jezdec zkouší sjezd obohatit o slidy nebo jiné prvky. Freestyle spočívá ve zkoušení různých triků a technických dovedností.

Ať už se jednotlivé typy nazývají jakkoliv, v zásadě platí, že čím je deska níž, tím je longboard stabilnější, ale obtížněji se s ním zatáčí. Podobně čím je delší, tím je stabilnější i ve velké rychlosti, ale o to hůře se s ním zatáčí. Naopak výše položená kratší deska vede k větší obratnosti, ale menší stabilitě.

První prkno by tedy nemělo být příliš dlouhé, určitě ne přes 110 cm. Na prudké sjezdy se využívají tvrdé desky, na cruising a freestyle spíš měkčí. Svou roli hraje také tvar desky.

Nejčastější tvary desek

Pin Tail: univerzální tvar, často jako první nákup. Tento proslavený tvar desky připomíná kapku vody, používá se v jednom směru jízdy, obráceně ztrácí jezdec nad prknem kontrolu a stabilitu. V zásadě lze na této desce dělat cokoliv včetně downhillu, je to tedy častá první volba.

alt

Protějškem těchto jednosměrných desek jsou tzv. symetrické tvary neboli dvojčata. Pokud vás lákají 180° slidy, které jsou časté u freeridingu a freestylu, měli byste zvážit symetrický tvar.

Drop Trough (DT) má díky prohnutému tvaru níž těžiště, hodí se na downhilly nebo k jízdám na delší vzdálenosti přes město, protože se na něm méně unavují nohy.

Cruiser konstrukčně odpovídá skateboardu, v zásadě se hodí na podobný styl jízdy - freestyle. Zvednutá zadní hrana – kicktail – umožnuje snadnější zdolávání překážek a nerovností.

alt

Pokud se nechcete od počátku zaměřovat na downhill, doporučují se kolečka se zaobleným okrajem, se kterým lze snadněji jít do slidu. Pro běžný hrubší povrch se doporučují měkčí kolečka s označením 80A, v šířce od 45 mm, pro vyšší rychlosti (freeride a downhill) spíš 55 mm s tvrdostí až 83A. Obecně jsou větší kolečka rychlejší, ale zrychlují pomaleji. Velikost kolečka 70 mm je použitelná prakticky k čemukoliv, snad jen na freestylové triky by to chtělo 5 - 10 mm ubrat.

Že z toho pořád ještě nejste moudří? Čtete každý čtvrtek v našem Magazínu seriál o longboardech. Postupně představíme jednotlivé typy a ukážeme vám, co se na nich dá všechno dělat.