Tip: Jak začít běhat – zdravě a v pohodě

Outdoorové sporty se každoročně těší rostoucí oblibě a běh mezi nimi patří k obzvláště populárním. A není divu. Můžete běhat v partě kamarádů, ale když na to přijde, nikoho dalšího nepotřebujete. Nepočítáte-li opotřebení bot, běhání nic nestojí, není třeba startovat automobil ani čekat na autobus, stačí se zvednout a utéct na chvilku z denního shonu. A jak začít?

Dost záleží na kondici. Jestli již dlouho nesportujete, máte kila navíc nebo prostě stárnete, můžete začít v klidu, obyčejnou rychlou chůzí, třeba jen pár kilometrů denně. K důslednosti přispívají mobilní aplikace (např. Runkeeper), které zaznamenávají počet ušlých kilometrů a umožňují vám sledovat, jak moc se své kondici věnujete.

Za krátký čas uvidíte, že se prodlužuje vzdálenost, kterou v daném čase urazíte, a tak můžete začít chůzi prokládat pohodovým poklusem. Zlepšení kondice pocítíte přirozeně, bez přepínání vlastních sil budete stále méně chodit a víc a rychleji klusat. Pokud máte rádi čísla, můžete si po půl roce porovnat dosažené časy se záznamy prvních běhů.

Běh, obzvláště po tvrdém povrchu silniček a chodníků, namáhá klouby, a pokud má člověk kila navíc, platí to dvojnásob. Zbytečnému opotřebení kloubů a následné bolesti lze předcházet koupí kvalitní běžecké obuvi. Na tvrdé povrchy se nosí obuv s tlustší podrážkou a hodně odpruženou patou. Podrážka do přírody bývá tenčí, aby běžec dobře reagoval na terén pod nohou. Lesní pěšiny, jehličí, listí a trávy přirozeně tlumí dopad chodidla na zem, proto nemusí bota sama o sobě tak dokonale tlumit. Podrážka často bývá opatřena hroty, které zamezí uklouznutí v náročnějším a mokrém terénu.

Mohutnějším lidem se také vyplatí ze začátku sestupovat z kopce obezřetně, klidně a vyhýbat se tak nepřiměřeně prudkým nárazům.

Za úvahu stojí také tzv. funkční oblečení, které dokáže odvádět pot z povrchu těla, což je pohodlné a udržuje tepelnou pohodu i za chladivých podzimních večerů. Běžci, kteří usilují o výkon, mívají často kompletní funkční vybavení (termoprádlo) a i běžci pohodáři by se v něm běželo příjemněji. Zásadní vstupní investicí však zůstávají kvalitní boty.