Tip: Kam na longboard aneb osm tipů na nejhezčí české spoty

alt

Nemáme Alpy jako u sousedů, ale pár slušných spotů pro milovníky longboardingu se u nás najít dá. Přinášíme vám osm tipů na zajímavá místa po celé České republice. Od těch nejdrsnějších až po totálně pohodové.

K nejhezčím spotům u nás patří určitě trasa Ještěd – Liberec. Asfaltka vede až na samý vrcholek kopce a doporučujeme ji spíš pokročilejším riderům. Sjezd je asi osm kilometrů dlouhý a uděláte převýšení více než 600 metrů. Nahoru se dá pohodlně vyjet lanovkou a dolů už fičet na longboardu. Mimochodem, tuhle trasu milujou i koloběžkáři.

Jesenický downhill z hraničního bodu mezi Polskem a Českem a dále skrze Novou Seninku ocení začátečníci, ale i zkušenější jezdci, kteří si užijou prudké zatáčky a místy to rozjedou až na 60 kilometrů v hodině. Pěkný sjezd po celkem široké asfaltce měří asi tři kilometry.

alt

A v Jeseníkách zůstaneme. Jeden z nejluxusnějších downhillů u nás je trať u Rejvízu, na které se dokonce jezdí mistrovství. Asi 3,5 kilometru asfaltu nabízí ostré zatáčky, opravdu rychlé úseky a několik technicky náročnějších bodů. Místy to rozjedete i na 85 kilometrů v hodině.

Další z lokalit, kde se pořádají závody mistrovství, je Kozákov – Záhoří v Českém Ráji. Tříkilometrová trasa spojuje rychlé úseky, kde se to dá na longboardu rozjet na více než 80 kilometrů v hodině, i náročné technické zatáčky, kde je potřeba umět manévrovat.

Mezi totální pohodovky patří Sázavská cyklostezka v úseku od obce Sázava do Přibyslavi. Pěkná asfaltka má mírný sklon a vede krásnou přírodou kolem říčky, skal a lesem. Nečekejte žádné extra sjezdy. Doporučujeme spíš těm, kdo si chtějí zarelaxovat. Trasa měří asi 10 kilometrů.

alt

Docela dobré sjezdy se dají najít i v Beskydech. Pěkná široká asfaltka vede například z hraničního přechodu Bumbálka směrem na Karolinku. Z Karlovic do Karolinky už klesá jen mírně, ale pořád se dá jet.

S longboardem se dá vyrazit také do středočeských Brd. Pár kilometrů si člověk pohodově sjede například z Řevnic do Mníšku pod Brdy, ale je potřeba dát pozor na nervózní řidiče.

Pěkné spoty se dají najít i v Orlických horách. K těm pohodovějším patří malebná cyklostezka podle říčky z Orliček do Jablonného. Slušně si člověk zajezdí i v okolí Deštného, tam je ale o něco hustší provoz, proto bacha na auta!