Tip: Kam za muzikou aneb 10 nejlákavějších českých festivalů

Prázdniny jsou v plném proudu, stejně jako festivalová sezona. Přinášíme vám deset tipů na ty největší, nejzajímavější, zkrátka nejlákavější festivaly letošního léta.

Multižánrové pohodové Boskovice

Už tento víkend malebné moravské městečko Boskovice ožije každoročním hudebně-divadelním festivalem věnovaným místní židovské čtvrti. Startuje ve čtvrtek 10. července a potrvá až do neděle. Oficiálního zahájení v 17 hodin v zámeckém skleníku se letos ujme slovenská kapela Chassidic songs, která představí chasidské písně s netradičním doprovodem violoncella.

Během čtyř dnů pak festival nabídne bohatý program na mnoha scénách. Například v letním kině zahrají polští Akurat, WWW Neurobeat + Fajt, United Flavour a další, v Panském dvoře se návštěvníci festivalu mohou těšit na Petra Nikla, polské Napszyklat či Martina Trchová Trio, Nebude chybět ani bluesová scéna a jedna z našich nejlepších bluesových kapel Marcel Flemr Band a jazzová česko-německá scéna se zajímavými mezinárodními projekty.

Synangoga bude patřit komornějším projektům. Například akustickému vystoupení Bellevue, v němž se autor Jan Chaluš věnuje výhradně tvorbě svého oblíbeného polského básníka Juliana Tuwima, jehož dílo zhudebnil. Evangelický kostel pro změnu ožije gospelem. Na hradě, v sokolovně a farské zahradě se můžeme těšit na skvělá divadla pro děti i dospělé a taneční vystoupení. Nebudou chybět ani filmy, tvůrčí dílny a výstavy.

Metalový Masters of Rock

Milovníci rockových a metalových žánrů by si neměli nechat ujít tradiční Masters of Rock v moravských Vizovicích. Ve stejnou dobu jako Boskovice se koná oblíbený festival v areálu likérky R. Jelínka.

Na dvou scénách vystoupí například metalová ikona Helloween, prog rockoví Dream Theater, metaloví Sabaton, Sebastian Bach, američtí trash metaloví Anthrax, veličina death metalu Arch Enemy, dále Krokus, Stryper, Epica, Freedom Call, Terrana a mnoho dalších metalových a rockových legend z celého světa.

Mighty Sounds ve stylu punkrocku, reggae či ska

A ve stejnou dobu láká své fanoušky také jihočeský Tábor. Mighty Sounds je unikátní třídenní hudební festival, který se soustředí především na punk a punkrock, rock'n'roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a hudební styly a scény z celého světa, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí.

Letos se můžeme těšit třeba na Dropkick Murphys, Perkele, The Peacocks, Sto Zvířat, Deadline, The Prosecution, Death Before Dishonor, The Filaments, Bloodsucking Zombies From Outer Space, Talco, The Offenders, Koffin Kats, Irie Révoléts, Peter Pan Speedrock a další. Na třech živých a třech DJ stages se vystřídá přes 150 interpretů. Tradičně má na festivalu místo divadlo, nechybí film, turnaj ve fotbale, nohejbal, graffiti a další.

Originální Vlčkovice Fest

A jako by toho nebylo pro tento víkend málo, jižně od Prahy na statku Vlčkovice se koná také festival. Rozměry sice menší než „kolegové“ výše, zato opravdu originální. Hudba, divadlo, film, dokument, diskuze s režiséry a umělci, výstavy. To všechno spojuje jedinečná akce, jejíž výtěžek podporuje budování sociálního bydlení pro mladé znevýhodněné lidi. Můžeme se těšit na kapely jako N.V.Ú., Zuby nehty, Už jsme doma, Houpací koně a další. Nebude chybět ani divadlo pro děti v podání Buchet a Loutek či Teátr Víti Marčíka.

Legendární Colours of Ostrava

Mezi největší a nejváženější multižánrové festivaly u nás bezesporu patří Colours od Ostrava. Po čtyři dny, od 17. do 20. července ožijí ostravské Vítkovice tisícovkami návštěvníků, kteří budou moci na mnoha pódiích poslouchat ty největší světové hudební legendy všech možných žánrů.

Poprvé letos dorazí britská vycházející hvězda soul-popového zpěvu John Newman, bluesová legenda Seasick Steve nebo funkový a soulový zpěvák Charles Bradley. Dále se můžeme těšit na islandskou zpěvačku Emilíanu Torrini, skupinu Shaka Ponk a mnoho dalších. Znovu se v Ostravě objeví francouzská šansoniéra ZAZ, anglický rocker Robert Plant, který zpíval v jedné z vůbec nejslavnějších skupin Led Zeppelin.

Z českých muzikantů a kapel vystoupí například Dan Bárta, Chinaski, Anna K, Vlasta Redl, Luboš Pospíšil, První hoře, Vypsaná fixa nebo Gipsy.cz. Kromě muziky se bude hodně diskutovat, besedovat, hrát divadlo, recitovat básně, tvořit, zkrátka program Colours je natolik nadupaný, že se rozhodně nedá stihnout vše, co si naplánujete.

Klasická rocková Benátská noc

K tradičním hudebním festivalům patří také 22. ročník Benátské noci v areálu Vesec na kraji Liberce od 25. do 27. července. Můžeme se těšit na oblíbené české interprety, jako jsou Chinaski, Mig 21, Vilém Čok, Tomáš Klus, Vypsaná fixa, Divokej Bill, Mňága a Žďorp, Čechomor, také na slovenské Horkýžeslíže, Tublatanku, Slobodnou Europu, Pala Haberu a další.

Tajemná Keltská noc

Tentýž víkend v kempu Žralok na břehu Plumlovské přehrady nedaleko Prostějova se rozezní rytmy keltské muziky. Zahraje mnohonárodnostní seskupení Matching Ties, rumunští Selfish Murphy, polská kapela Percival, která hraje hudbou vycházející z vikingských a slovanských tradic, irští Sliotar, ale také domácí Tomáš Kočko s orchestrem a další milovníci irské a keltské muziky.

I letos se můžeme těšit na tradiční keltská řemesla Daoine Ceilte, Latenart a Lunwer s ukázkami pečení chleba, ražby mincí, tkaní oděvů, výroby zbraní a podobně.

Sázava Fest s českými hudebními hvězdami

Další z největších českých festivalů je bezpochyby Sázava Fest přímo v zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou na přelomu července a srpna. Dorazí české hvězdy jako Dan Bárta a Illustratosphere, Lucie Bílá, Monkey Business, Mňága a Žďorp, Sto zvířat, Wohnout, Xindl X, ale i několik zajímavých zahraničních muzikantů a kapel ze sousedního Slovenska.

Český Woodstock - Trutnoff

Trutnoff startuje 14. srpna a běží až do 17. srpna. Jednou z největších hvězd letošního českého Woodstocku je určitě britská zpěvačka a básnířka Patti Smith, balkánský Boban a Marko Markovič Orchestra nebo španělští Ska-P. Festival zahájí slavný představitel hobita Froda Pytlíka Elijah Wood, který se představí se svou kapelou Wooden Wisdom & DJ Fitz.

Tešit se můžeme také Plastic People of the Universe, Polemic, Visací zámek, Hentai Corporation, Imodium, Krucipusk, Mňágu & Žďorp, Pavla Fajta, Please The Trees, Prague Conspiracy, Sto Zvířat, The Velvet Underground Revival, Garage & Tonyho Ducháčka, Oldřicha Kaisera a Dášu Vokatou a další.

Mimochodem letošní Trutnoof je věnován obětem masakru u Sand Creeku, kde američtí vojáci v roce 1864 vyvraždili pokojnou čejenskou vesnici, včetně žen a děti.

Hip Hop Camp – největší ve střední Evropě

Blíží se konec srpna, festivalová sezona ale ještě nekončí. Své příznivce má i královéhradecký Hip Hop Camp, který letos připadne na předposlední prázdninový víkend 21. až 23. srpna. Největší hiphopový festival ve střední Evropě přiláká hvězdami jako jsou američtí Ceelo Green, Krs-One, Onyx, Dilated Peoples, Action Bronson, přijede také slovenský populární Majk Spirit a mnoho dalších.