Tip: Koloběžka jako zábava, přibližovadlo a nebo jako skutečná sportovní disciplína

V poslední době jsou v ulicích měst, ale i na cyklostezkách a silnicích čím dál častěji vidět „koloběžkáři“. Koloběžka totiž není jen dětská hračka, ale skvělé přibližovadlo po městě nebo výborný relax. A dá se na ní dokonce i závodit. Koloběžkový sport zažívá boom v celoevropském a světovém měřítku.

Podobně jako kola si lidé pořizují koloběžky za mnoha účely. I z tohoto důvodu je jich dnes na trhu již celá řada. Nejsou sice běžně k prodeji v kamenných sportovních prodejnách, ale skrze e-shopy se dají pořídit bez problémů. Přibývá také půjčoven koloběžek a speciálně plánovaných koloběžkových tras.

Dětských koloběžek je na trhu celá řada, od levných plastových hraček až po poměrně solidní ocelové skládací či s většími nafukovacími kolečky. Na své si ale dnes přijdou i dospělí. Koloběžku často volí jako svižný a jednoduchý dopravní prostředek po městě, který je rychle přiblíží do práce, do školy nebo na nákup. Dá se na rozdíl od kola bez obtíží propašovat i do prostředků městské hromadné dopravy. Pro krátké vzdálenosti úplně postačí skládací koloběžky s malými kolečky.

alt

Kdo si ale chce po městě opravdu zajezdit, svižně překonávat obrubníky, měly by volit raději 12 palcové koloběžky s kvalitními pneumatikami a brzdami. S takovou koloběžkou se pak dá vyrazit i na výlet. Silniční koloběžka by měla mít nafukovací kola o velikosti 28, 26, 20, ale i zmiňovaných 12 palců. Některé modely mají i sedátka. Důležité je, aby stupátko nebylo moc vysoko nad silnicí. Vysoké stupátko je na asfalt zbytečné, nižší šetří jezdci energii.

Jinak je to, pokud se chystáte i do terénu. Stupátko musí být nutně výš, abyste neustále nezadrhávali o zem. Koloběžkám do terénu nechybí ani odpružená vidlice nebo kotoučové brzdy.

Speciální koloběžky se používají na freestyle. Snadno se s nimi otáčí, mají odlehčenou desku a jsou velmi odolné. Jak takové skoky můžou vypadat se podívejte v následujícím videu...

Prodávají se také modely, které v zimě proměníte v „sněhoběžku“. V sestavě má kolečka i lyže a dá se tedy využívat celoročně.

Aktivní koloběžkáři se už od roku 1994 sdružují v Českém svazu koloběhu a pravidelně pořádají různé závody včetně ligové soutěže. Tu tvoří obvykle tak pět až sedm závodů ročně. Bývají dlouhé 10 až 15 kilometrů, ale pořádají se i maratony. Organizují se však i sprinty nebo různé crossové závody. Zúčastnit se většinou může úplně každý. Další informace na stránkách svazu http://www.ceskykolobeh.cz/. Čeští závodníci mají úspěchy i na mezinárodních soutěžích, evropských a světových mistrovstvích.

Po Čechách přibývá také míst, kde se dají koloběžky půjčit. Už dlouho si mohou turisté na koloběžce prohlédnout pamětihodnosti Prahy, od letošního roku funguje půjčovna také v oblíbeném Českém ráji. Na různých hřebenech hor v různých pohoří si můžete sjet na koloběžce z vrcholu- toto funguje třeba na Pradědu nebo Ještědu. Návštěvníci Jizerských hor si zároveň mohou tento netradiční dopravní prostředek nechat přivézt kamkoli.

Známá je také půjčovna koloběžek v srdci Moravského krasu. Sídlí ve Vilémovicích u Macochy, tam si můžete koloběžku půjčit a vyrazit na ní například do Brna, kde si ji majitelé vyzvednou a odvezou zpět. Dají se využít dvě trasy v délce okolo 30 kilometrů, které téměř po celé délce vedou mírně z kopečka, takže to zvládne i méně zdatný sportovec. Půjčovna poskytuje spoustu dalších „koloběžkových“ služeb http://www.nakolobce.cz/kras/index.php