Tip: Lákají vás vodní sporty? Zkuste windsurfing

Windsurfing není jen typický sport přímořských států. České přehrady jsou přímo rájem surfařů. Kdo by chtěl s tímhle sportem začít, je na správné adrese. Poradíme, jak do začátků, a přinášíme pět tipů na české windsurfingové školy a nejproslulejší vodní nádrže u nás.

Nejlepší je samozřejmě začít s nějakým zkušeným surfařem, který vám poradí a pomůže. Hned na poprvé nemá smysl kupovat vlastní prkno a plachtu, tento krok by měl následovat až poté, co se s windsurfingem seznámíte. Dnes už není problém výbavu si půjčit.

Dle vašich finančních možností pak zvažte, zda se pouštět do úplně nové výbavy nebo zvolit nějaké starší kusy. Dá se předpokládat, že při prvních pokusech něco zničíte. A starší věci vyjdou oproti novým až na polovinu ceny. Je však potřeba ohlídat si, aby nebyly příliš poškozené. Rozhodně se před koupí poraďte s někým, kdo vám doporučí, jaké konkrétní „nářadí“ vybrat. Pokud se rozhodnete své první pokusy testovat s instruktorem ve windsurfingové škole, můžete se poradit o koupi právě s ním.

Výběr správného vybavení pak závisí na mnoha okolnostech. Záleží na tom, kde a co budete jezdit, jak často, jaké jste tělesné konstrukce a podobně. Podle toho pak volte šířku a výtlak prkna, rozměry plachet, délku a tvrdost stěžně či materiál ráhna. Každopádně první windsurfingová výstroj by měla být lehká a dobře ovladatelná.

V neposlední řadě si pořiďte také neopren, protože když fouká, rozhodně není teplo. Zase, podle toho kde a v jakou roční dobu budete surfovat, vybírejte mezi neopreny s krátkými rukávy a nohavicemi nebo dlouhými. Platí, že čím je neopren tlustší, tím víc hřeje.

Když už se rozhodnete vyrazit do terénu, myslete na to, aby se dalo do vody pohodlně sestoupit, ideálně s několika míst a obou břehů. Ze začátku totiž budete určitě hodně padat a není příjemné dostat se do míst, odkud se nelze vrátit po svých. Plavat s veškerou výbavou velký kus proti větru je dost namáhavé.

Prvnímu svezení příliš nepomohou silné vlny. Naopak, stačí jen lehký větýrek, při kterém se hladina vody sotva pohne. Právě silný vítr by vás mohl odvát do míst, odkud pak bude problém dostat se zpět. Navíc je náročné se na prkně ve větru vůbec udržet.

A kde se můžete naučit surfovat za pomoci zkušených instruktorů?

Moraváci, miřte na Pálavu

K oblíbeným jihomoravským nádržím patří Nové Mlýny. Úplní začátečníci, pokročilí, jednotlivci, skupiny či rodiny si mohou zaplatit kurz u windsurfingové školy F4, který sídlí v kempu ATC Merkur Pasohlávky. Standardně pořádají týdenní kurzy, můžete si ale zvolit individuální tempo a časové rozmezí.

Nově surfování taky na „Mácháči“

Vyzkoušet si windsurfing je možné i na Máchově jezeře. Nedávno tam otevřeli windsurfingovou školu a půjčovnu. Opět máte možnost volit mezi skupinovými či privátními kurzy o různé délce a intenzitě.

Tradiční škola na přehradě Nechranice

Na řece Ohři nedaleko Žatce se rozprostírá vodní nádrž Nechranice, kde již dlouho působí windsurfingová škola a půjčovna, se kterou se také můžete za dohledu instruktorů naučit surfovat.

Na Šumavu za vodními sporty

A jak by to vypadalo, kdyby chyběla windsurfingová škola a půjčovna na největší české přehradě, na Lipnu. Při půjčovně surfů v Černé na břehu Lipna už víc než dvacet let funguje také škola pro začátečníky i pokročilé surfaře. Zdejší škola si zakládá na tom, že vyučuje zásadně jednotlivce a nepořádá žádnou skupinovou výuku.

Za „rozkošemi“ windsurfingu

Skvělé podmínky k windsurfingu nabízí také vodní nádrž Rozkoš u České Skalice. Jednu z nejstarších windsurfingových škol - Surfcentrum u Milana - najdete právě tady. Naučit se jezdit tu mohou úplní začátečníci, malí i velcí, nebo se zdokonalovat pokročilí surfaři.

Ceny za služby instruktorů se mohou výrazně lišit. Například na Lipně nabízejí hodinu s instruktorem za 300 korun pro jednu osobu, na Rozkoši nabízejí dvě hodiny za 900 korun, u Nových Mlýnů chtějí za týdenní kurz necelé 4 tisíce, za dvoutýdenní necelých 7 tisíc korun. Kdo by tedy měl zájem o kurz v jakékoli formě a intenzitě, ideální bude, když si do dané školy napíše nebo zavolá a dohodne se.

Příští týden vás seznámíme s historií tohoto adrenalinového sportu ve světě i u nás.