TIP: Lámete si hlavu s koupí zimní bundy? Přinášíme 8 tipů, jak vybírat

alt

Na trhu dostanete tisíce různých zimních bund s různými vlastnostmi, cenami, z všelijakých materiálů, ... Že vám jde hlava kolem a netušíte, kterou vybrat? Poradíme vám, jak při vybírání bundy postupovat.

1) Nejdřív si zkuste uvědomit, k čemu bundu potřebujete. Samozřejmě, že by v ní mělo být hlavně sucho a teplo. Jinou bundu ale potřebujete do města, jinou na zimní procházku do přírody, jinou na snowboard nebo na běžky. Liší se nejen v designu, ale hlavně ve svrchních materiálech, odolnosti a „zateplení“. Ne každý si ale může dovolit několik zimních bund, proto je potřeba občas najít vhodný kompromis.

2) V zásadě si můžeme vybrat ze dvou typů bund – péřové a syntetické. „Péřovky“ bezkonkurenčně nejvíc hřejí, při sportu to ale může být na škodu. Prostě se upečete. Navíc je citlivější na provlhnutí a správné skladování. U sportu oceníte spíš syntetiku. Sice nemá takové izolační vlastnosti jako „péřovka“, zato víc odolá vlhku a vodě a méně stojí.

3) Nicméně třeba takové běžky vyžadují spíš tenčí bundu a pod ní více vrstev. Je potřeba zvážit, jak chcete mít teplou bundu, jestli neupřednostnit více vrstev oblečení. Výrobek by měl být zároveň měkký a dobře ohebný, aby lyžařům nebránil v pohybu.

alt

4) Taky je potřeba rozmyslet si, v jak extrémních podmínkám budete bundu nosit. Podle toho pak volit výšku vodního sloupce, tedy jak snadno bunda promokne. Současné membrány jsou schopné pojmout 3000 – 20 000 milimetrů vodního sloupce. 15 000 už lze považovat za opravdu špičkovou hodnotu. Ruku v ruce s vodním sloupcem ale musíte sledovat prodyšnost, abyste se v bundě nepotili. Prodyšnost udává, kolik gramů vodní páry projde metrem čtverečním tkaniny za 24 hodin. Uvádí se v podobných hodnotách jako vodní sloupec. Zpravidla se upřednostňuje kombinace většího vodního sloupce a o fous menší prodyšnosti. 

5) U sportovní bundy myslete také na různé doplňky podle toho, k čemu vám poslouží. Hodí se impregnované zipy a podlepené švy, aby vás nepřekvapilo, že právě v těchto místech promokne. Lyžaři a snowboardisté ocení pružné lykrové rukavičky jako součást rukávů a nastavitelné manžety na rukávech. Šikne se i několik kapes – na skipas, fleecová kapsa na brýle, na přehrávač a podobně. Odnímatelný sněžný pás, který se dá připnout ke kalhotám, by měl být samozřejmostí. Ani kapuci není jen ozdoba, ale měla by na hlavě opravdu držet.

alt

6) Syntetických materiálů už dnes na trhu najdeme celou řadu. Sympatex, GORE TEX, Microstretch, Polartec Classic, Micron66 a spoustu dalších. Různé značky často využívají vlastní technologie a materiály. Důležité je, sledovat u údajů zmiňovaný vodní sloupec a prodyšnost.

7) Co se týče designu a barev, letí opravdu skoro všechno. Některé značky možná letos ustoupily od pestrobarevných vzorků a drží se jeden až dvoubarevných kombinací, které doplňují různými vychytávkami jakou jsou kapsy, přezky nebo kovové knoflíky. Například oblíbená značka Horsefeathers se drží výrazných barev jako tyrkysová, žlutá, červená a zelená, Burton naopak letošní kolekci postavil na šedých, modrošedých a hnědých odstínech.

8) Každý chce mít doma kvalitní oblečení, ale mnohdy nemá dost peněz. Opravdu vysoce technologicky promyšlené, drahé bundy obvykle využijete při extrémních podmínkách. Za tři tisíce korun už pořídíte velmi slušnou a kvalitní bundu. Kdo netouží po modelech z nejnovějších kolekcí, může se porozhlédnout po výprodejích z loňska a bez obtíží se dostane i pod tři tisíce. Pozor na levné bundy! Počítejte s tím, že opravdu nic nevydrží.