Tip: Na cestě za letním dobrodružstvím nesmí chybět čelovka. Ale jakou si vybrat?

Uvažujete o koupi čelovky, ale vůbec netušíte, po jaké sáhnout? Levnou, drahou, značkovou, malou nebo velkou? Poradíme vám, podle čeho se rozhodnout. V první řadě si musíte říct, k čemu bude svítilna sloužit, kdo ji bude používat a kolik jste ochotni investovat.

Na první pohled vypadají čelovky dost podobně. Skládají se ale z různých komponentů, různé svítí a jsou různě kvalitní a odolné. A podle toho také stojí.

Pokud potřebujete svítilnu do domácnosti k drobným opravám, nouzovou do auta, kdyby se porouchalo, na táborovou noční hru, svícení do stanu, k ohni nebo na občasné pozdní návraty z práce či restauračního zařízení, postačí vám základní model s dvěma až čtyřmi klasickými LED diodami bez nějakých dalších funkcí. Taková čelovka dosvítí maximálně do 20 metrů. Samotná svítilna je umístěna na nastavitelném pásku a baterie je součástí svítilny.

Jak daleko potřebujete vidět?

Pokud však víte, že občas budete potřebovat silnější světlo s větším dosahem, zjednodušeně, budete potřebovat vidět po tmě dál, stojí za to pořídit si takzvanou kombinovanou čelovku. Má kromě klasických LED diod ještě výkonnější diody a vy si můžete sami volit typ světla – krátké široké nebo úzký kužel do dálky. Cena takové svítilny už bude ovšem o něco vyšší.

Je potřeba si rovněž uvědomit, kam až chceme dosvítit, ale také co všechno chceme osvětlit. Při koupi čelovky bychom tedy měli také zvažovat, nakolik s ní lze svítit do stran, jak široce dopadá světlo. Při noční jízdě na kole je důležité vidět i kolem sebe, nikoli pouze kuželem světla před sebe.

Samozřejmě při noční jízdě na lyžích nebo na kole potřebujeme vidět i daleko před sebe, proto je dobré, aby čelovka k takovému účelu dokázala obojí. Nejsilnější svítilny dosvítí dokonce až do 200 metrové vzdálenosti.

Dražší čelovka, více funkcí

Dražší čelovky s lepším dosvitem už mají většinou řadu funkcí. Kromě typů svícení také například blikání nebo spořivé malé červené světlo. Důležité je, aby se dala svítilna sklopit, třeba aby neoslňovala ostatní, a bylo možné nastavovat úhel dopadu světla, například při hledání v mapě.

Rovněž je důležité uvědomit si, jak často ji budeme používat. Podle toho se také zaměřit na výdrž baterie. Pokud jedeme na dlouhou expedici a nechceme táhnout sadu náhradních baterií, je lepší investovat do čelovky, která vydrží déle svítit.

Pokud budeme s čelovkou běhat nebo lézt, zkrátka provádět něco, u čeho dochází k otřesům, hrozí, že klasická čelovka s baterií jako součástí svítilny začne sjíždět. Dá se ale pořídit čelovka s bateriemi na temeni hlavy. Váha komponentů se pak lépe rozloží a čelovka by sjíždět neměla.

Potřebujeme hodně odolnou čelovku?

Dále je potřeba si uvědomit, nakolik čelovce hrozí různé pády. Za úvahu by pak stálo, pořídit si pogumovaný model nebo čelovku s tvrzeného plastu, která je prokazatelně odolnější. Všeobecně je lepší se vyvarovat těm nejlevnějším značkám z nekvalitního plastu, které různě praskají, upadávají jim víka na baterie a podobně.

Rovněž se vyrábějí čelovky, které spolehlivě odolají vodě a silnému dešti. A pro zimní aktivity nebo aktivity ve vlhku se dá pořídit ještě model, který má baterie úplně mimo pásek kolem hlavy, ale upevňuje se pod oblečení.

Stojí za to se také zamyslet, nakolik je nutné, aby byla opravdu lehká. Například při nočním běhu by těžká čelovka sjížděla a běžce by mohla začít z nadbytečné váhy bolet krční páteř.

A v neposlední řadě se zaměřme také na ovládání. Je potřeba zkontrolovat, zda lze bez obtíží zmáčknout tlačítko vypínání a zapínání. A kdo není technický typ, ať si nekupuje čelovku se složitým ovládáním.