Tip: Nevíte kam na brusle? Vyberte si z 10 nejlepších inline stezek u nás

Nejen cyklostezky, ale i trasy pro inline bruslaře rostou v Česku jako houby po dešti. Přinášíme vám deset tipů na nejzajímavější a nejoblíbenější stezky u nás.

1. Stezka kolem přehrady Olešná v Beskydech

Cyklostezku kolem přehrady Olešná rádi využívají i bruslaři. Poskytuje hezký výhled na Beskydy a na Lysou horu. Pěkná trasa s asfaltovým povrchem měří necelých pět kilometrů a místy je až čtyři metry široká, její součástí jsou i dva mosty z ocele a dřeva. Na stezce nechybí ani občerstvení v příjemné restauraci Rybárna poblíž hráze a na závěr se dá vyrazit do zdejšího aquaparku. Když je v zimě dost sněhu, trasu využívají také běžkaři.

2. Na bruslích kolem Bečvy

Kolem Bečvy vede, v několik místech poměrně nová, asfaltová cyklostezka, kterou hojně využívají také lidé na bruslích. Celkem dost ji stíní stromy a proto si na ní i v parném létě příjemně zasportujete. Na bruslích se dá dojet z Hranic až do Přerova, což je celkem 26 kilometrů. Na dvou krátkých úsecích je však potřeba jet po málo frekventované silnici. Oblíbený je také patnáctikilometrový úsek z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí.

Cyklostezka vede podél celé Vsetínské a Rožnovské Bečvy a na trase je několik dalších zhruba pět až šest kilometrů dlouhých úseků vhodných i pro inlinisty. Celá od pramene k ústí však sjízdná není.

3. Trasa podél Baťova kanálu

Podél Baťova kanálu vede asi 80 kilometrů dlouhá cyklostezka. V úseku z Otrokovic do Veselí nad Moravou, tedy asi na 35 kilometrech, je bez obtíží sjízdná i na inline bruslích. Je to sice hodně, celou dobu však vede po rovině. Dá se zaparkovat na jednom konci a vrátit se na start výletní lodí, která jezdí po kanálu v pravidelných intervalech a je přizpůsobena cyklistům a sportovcům.

Během výletu se dá navštívit i několik památek nebo uhnout na jednu z vinařských stezek. Na březích nechybí ani hospůdky a občerstvení.

4. Za rychlou jízdou z Bzence do Strážnice

Mezi Bzencem a Strážnicí vede asi sedm kilometrů dlouhá stezka, která patří k nejlepším a nejvyhledávanějším u nás. Kvalitní povrch a dostatečná šířka uspokojí milovníky rychlé a sportovní jízdy i začátečníky a rodiny s dětmi.

5. Po staré železnici z Kyjova do Mutěnic

A na jižní Moravě zůstaneme. Na rovině, po trase bývalé železnice, vybudovali před dvěma lety další oblíbenou in-line dráhu. Měří zhruba 13 kilometrů. Jediným jejím nedostatkem jsou retardéry v místech, kde se kříží se silnicí. Na trase nechybí typické jihomoravské vinné sklípky.

6. Po bývalé vlakové trati z Přibyslavi do Sázavy

Necelých deset kilometrů měří pěkná nová cyklostezka kopírující bývalou železnici vedoucí od Přibyslavi do Sázavy. Díky perfektnímu asfaltu a malému převýšení se po ní dá skvěle jezdit i na inline bruslích. Po cestě se sportovci mohou kochat pěknou krajinou, skalami a ani provoz na ní není bůh ví jak bouřlivý.

7. Údolím Tiché Orlice z Letohradu do Ústí

Patnáctikilometrová cyklostezka z Letohradu do Ústí nad Orlicí se vine podél říčky Divoké Orlice a její povrch je v hodný i pro inline bruslaře. Na trase nechybí odpočívadla, vyžití pro děti, pěkné přírodní scenérie a u Ústí také vodácký kemp a sportovní areál Cakle, kde si můžete vyzkoušet lezení, jízdu na koni a další adrenalinové zábavy.

8. Na bruslích podél Labe z Kolína až do Nymburka

Slavná Labská cyklostezka zatím ještě ani zdaleka není na bruslích sjízdná od pramene až do Hřenska, nicméně úsek od Kolína, přes Poděbrad až do Nymburka se na inline bruslích jezdí. Místy má sice kvůli prorůstajícím kořenům několik problematičtějších bodů, ale díky rovině a dobrému zázemí je vyhledávanou stezkou. Měří asi 27 kilometrů.

9. Na Šumavě podél Studené Vltavy

Jedna z nejpopulárnějších inline tras je na Šumavě. Patnáctikilometrová stezka vede podél Studené Vltavy z Nové Pece do Stožce. I když má trochu hrubší povrch, jede se po ní dobře. Platí tam zákaz vjezdu autům, takže je klidná a bezpečná, ačkoli v létě o víkendech plná cyklistů.

Na třech místech se dá výlet ukončit a pokračovat vlakem. Cestou nechybí ani hospoda a hlavně krásné výhledy v romantické šumavské krajině. Jedinou její nevýhodou je, že několikrát křižuje trať. V těchto místech je potřeba dbát na opatrnost kvůli nerovnému terénu.

10. Na bruslích kolem Lipna

A na Šumavě zůstaneme a přesuneme se jen o pár kilometrů dál k přehradě Lipno na jednu z nejlepších inline stezek u nás. Jezerní inline stezka vede z Frymburku do Lipna nad Vltavou a měří 12 kilometrů. Kopíruje levý břeh Lipna a nabízí pěkné výhledy po krajině. Mírně se vlní a točí, nechybí ani stoupáky a stezka tak působí velmi rozmanitě. Hodí se pro zkušené jezdce i rodiny s dětmi. Celý úsek je dokonce v noci osvětlen.