TIP: Podle čeho vybrat běžeckou bundu

alt

Chcete začít běhat nebo už běháte, ale stále vám chybí vybavení do horšího počasí? Nevíte, jakou běžeckou bundu vybrat, co by měla “umět”, z čeho by měla být? Poradíme vám. Nejdůležitější je voděodolnost a zároveň prodyšnost.

V každém případě by ale bunda na běhání neměla moc vážit, měl by být lehká a pohodlná, aby netížila a nikde netlačila. V případě chladnějšího počasí si běžec raději přiobleče tričko nebo mikinu navíc.

alt

A jaký zvolit materiál? Běžci si nejraději pořizují tenké polyesterové nebo polyamidové bundy, lidově řečeno šusťákovky neboli větrovky, které zabrání profouknutí a nepromoknou. Často ještě bývají podšité síťovinou.

Běžci sledují nejen čísla označující nepromokavost, ale i prodyšnost. Běžecká bunda zabrání promoknutí, ale měla by odvádět také pot z funkčního trička či mikiny, aby sportovec zůstával stále v suchu a teple.

alt

Nejen na materiálu, ale i na střihu záleží. Bunda by neměla být moc volná, ani příliš obtažená, aby se pod ní v chladnějším počasí bez potíží vešla mikina a sportovec by se přitom stále cítil pohodlně. Velmi důležitý je prodloužený zadní díl, díky kterému i v předklonu zůstávají záda stále krytá. To běžci ocení obzvlášť v chladnějších dnech při protahování.

A v neposlední řadě by se nemělo zapomínat na různé další vychytávky jako kvalitní YKK zipy, které se neničí a snadno se s nimi manipuluje, s ochranným lemem, aby neškrábaly krk. Šikovná je kapsa na mp3 přehrávač nebo telefon a různé reflexní prvky, pokud sportovec běhá po městě nebo po silnici. Hodí se i silikonové proužky ve spodním lemu, které zabrání vyhrnování při běhu.

alt

Při delších bězích či trailech sportovci obvykle mívají lehký batoh. Takže bunda by měla mít švy na ramenech a zádech umístěné tak, aby pod batohem nikde netlačily. Šikne se i sbalitelná lehká kapuce s trojbodovým stahováním, díky kterému kapuce nesjíždí z hlavy.