Tip: Toužíte po romantických liduprázdných plážích a nemáte peníze na exotiku? Jeďte do Polska

Baltské moře nebývá často cílem českých turistů, většina jich míří na jih. Nicméně polské moře na rozdíl od toho chorvatského nabízí klid a liduprázdné pláže. Pravda, voda je poněkud studenější. Nádherné pláže s horkým jemným pískem, sladkovodní jezera s teplou vodou v těsné blízkosti, malebné středověké přístavy, levné jídlo a bydlení a nekonečné možnosti vodních sportů však tento drobný nedostatek nahradí.

I polské pobřeží Baltského moře má samozřejmě své „profláknuté“ destinace jako Łeba, Rowy či Władysławowo s restauracemi, bary, turistickými atrakcemi a podobně. Celkem bez obtíží ale stačí popojet kousek dál a naleznete nádherná odlehlá místa a romantické pláže téměř bez lidí. Přinášíme vám čtyři tipy na takové lokality.

Moře, jezera a kola

Vyrazíme-li od západu na východ, zajímavou zastávkou pro milovníky klidu a pohody jsou bezesporu Dąbkowice na severovýchod od města Koszalin mezi jezerem Bukowo a mořem. Na mnohakilometrovém úseku, který je dostupný z malé asfaltové silnice, je větší množství lidí poblíž městečka Dąbki, o mnoho méně jich je přímo u stanového a chatkového kempu Dąbkowice a na šesti kilometrech mezi tím je liduprázdno.

Kdo má rád vodní sporty může využít zázemí na jezeře Bukowo, milovníci cyklistiky se mohou vydat po přímořské cyklostezce až do přístavního městečka Darłowko. Obecně jízda na kolech je v tomto regionu obzvlášť příjemná. V sezoně sice teploty vyšplhají k 30 stupňům, od moře však neustále vane příjemný teplý větřík a velká část cyklostezek vede stínem borovicových lesů.

Další poklidnou zastávkou může být malá přímořská obec Wicie kousek od jezera Kopań. Na pláži přímo v návaznosti na přístupovou silnici je sice lidí víc (oproti Łebě je to však stále zlomek), pojedete-li však po cyklostezce podél pláže na východ či západ, nebo projdete-li se přímo po pláži, po kilometru narazíte na absolutní klid. Samotné Wicie pak skýtají mnoho možností ubytování – od stanů, chatek až po penziony.

Ubytování za solidní cenu

Ceny bydlení v regionu se pohybují od několika zlotých za osobu ve stanu v kempech pár metrů od moře, přes 25 až 40 zlotých za člověka v chatkách či soukromí ve vzdálenosti 1,5 až 3 kilometry od pláže, až po 100 zlotých v penzionech v dosahu pláží. Přímo v blízkosti pláží je však najít v sezoně ubytování obtížné. Nicméně o pár kilometrů od moře dál už to není problém. Kempy přímo u moře nejsou v méně známých lokalitách přeplněné ani v hlavní sezoně.

Dál na západ míjíme Rowy, Łebu a Słowińský národní park, který se svými mnoho set metrů širokými písečnými dunami však stojí za návštěvu. Musíme se ale připravit na to, že zaplatíme spoustu peněz za parkování a místy se budeme prodírat davem lidí. Nicméně kousek za Łebou podél pobřeží dále na západ pak můžeme pokračovat do vesnice Ulinia, odkud se dá po polní cestě (i autem) dojet až k moři a užít si divoké pláže bez lidí.

Poslední, z naší nabídky asi nejlidnatější destinací, jsou Dębki. Rozprostírají se v krásných, borovicových lesích a velkým lákadlem pro turisty je říčka Plutnica, která teče z nedalekého Žarnowieckého jezera. V místech, kde se její průzračně čistá a teplá voda vlévá do moře, se soustřeďuje většina turistů. Opět ale stačí popojít či popojet na kole podél lesa na pláže na východ a jste opět opuštěni. Příjemným zpestřením pobytu může být plavba na vypůjčeném mořském kajaku z jezera do moře.

Ryby na každém kroku

Co se týče jídla a pití, ceny jsou u polského moře podobné jako u nás. Na každém kroku koupíte uzené, smažené či grilované ryby z moře i blízkých jezer. V přístavních městech se dají koupit čerstvé přímo od rybářů. Na všech jezerech se dá půjčit windsurfing, šlapadla, kajaky, pramice, kity, nechybí tu ani windsurfingové a kitové školy, které cenově vycházejí příznivěji než u nás.

Podél celého pobřeží a mezi mořem a jezery se dá jezdit na kolech, která si mohou turisté nejen dovézt, ale na místě vypůjčit. Nabízí to každá malá přímořská vesnice. Za návštěvu rozhodně stojí středověké přístavy s krásnými cihlovými majáky a rybáři. Každého ale rozhodně unesou krásné čisté pláže s průzračnou vodou, jemným pískem, oblázky a pro pozorné oči tu a tam s nějakým zkamenělým trilobitem či šnekem.