Tipy na „eko“ Vánoce aneb jak neprodukovat o svátcích tuny odpadků

alt

Taky máte pocit, že po Vánocích vaše popelnice praská ve švech? Vyhazujete hromadu zbytků a balících papírů a máte z toho nepříjemný pocit? Zkuste se letos zaměřit na to, aby vaše Vánoce byly šetrnější k životnímu prostředí.

Můžete třeba začít tím, že svým blízkým darujete nějaké zážitky místo často nepotřebných a nechtěných věcí. Třeba lístky do divadla, projížďky na koni, putování za vínem a podobně. Praktické jsou také napříkad poukazy na nákup oblečení.

Když se rozhodnete darovat nějakou věc, můžete se zamyslet na tím, jaký vliv na životní prostředí a život lidí měla její výroba. Nevyprodukovali ji čínští sirotci ve strašných pracovních podmínkách, kolik ropy muselo letadlo spálit, než doputovala na český pult? Co vybrat nějaký regionální výrobek? Ovčí sýr z nedaleké farmy, čokoládové bonbony, co vyrábí sousedka a podobně. Ale i mezi velkými výrobci oblečení můžete zvolit ty, kterým nejsou pracovní podmínky zaměstnanců a životní prostředí lhostejné. Třeba Horsefeathers nebo Burton.

alt

A do čeho dárek zabalit? Co použít balicí papír z loňska, ušít pytlík, který se pak dá použít třeba na skladování nějakých sušených potravin, nebo recyklovat třeba staré noviny? Budete zaručeně originální.

Nakládejte s rozmyslem s odpadky, které během Vánoc vyprodukujete. Pečlivě mačkejte PET lahve a rozkládejte krabice, než jimi ucpete přeplněné kontejnery. Zbytky jídla odvezte na nějakou farmu. Nevhodné dárky nevyhazujte, ale někomu třeba věnujte.

Celkově se ale snažte hromadění odpadků předcházet. Na nákup můžete vzít košík nebo látkovou tašku, abyste nenosili domů zbytečné igelity, nakupovat můžete s rozumem, cukroví nemusíte péct deset kilo. A když už vám toho hodně zbude, co potěšit třeba lidi bez domova?

alt

A stromeček? Můžete si letos ozdobit strom na zahradě nebo si koupit stromek v květináči a na jaře ho zasadit. I vánoční ozdoby mohou být z nějakých přírodnin, které pak třeba sníte nebo zkompostujete. Křížaly, perníčky, sušená kolečka pomerančů a podobně. Jejich výroba se navíc může stát příjemným zpestřením předvánočního času.

Zkuste letošní svátky prožít s lepším pocitem!