Tomáš Čelko o towerruningu: Za měsíc v přípravě vyšlapu snad i 1500 poschodí

alt

Tomáš Čelko rád běhá extrémy typu výběh na skokanský můstek v Harachově nebo towerrunning. Nebojí se ani rovinatých běhů, ale přece jen dá přednost nějakému tomu převýšení nebo překážkám. S kamarády také různé extrémní a neobvyklé závody a eventy organizuje. Teď zrovna připravuje Bike & Run u Olomouce.

Věnuješ se mimo jiné také „běhu do schodů“. Jak ses k tomu dostal?

Ve světě se tomuhle sportu říká „towerrunning“. Všechno to začalo v Olomouci asi před osmi lety, vyhrál jsem na víkend Porsche, ale jako student jsem neměl na nehoráznou zálohu, takže jsem poukaz prodal. Ale trochu jsem se povozil a bylo to super. Od té doby jsem začal s kamarádem Pavlem Holcem jezdit na všechny závody, do Milána, Berlína, Benidormu, Varšavy, New Yorku a letos se k tomu přidá Čína, Katar a Kolumbie.

Jak se na takový závod vůbec připravuješ?

Důležitá je kondička. Musím nabrat pořádný základ objemů na podzim, naběhám kilometry a hodiny, nastoupám tisíce poschodí. Za měsíc v přípravě vyšlapu snad i 1500 poschodí. Při jednom tréninku vyběhnu třeba 14krát budovu Regionálního centra Olomouc, nahoru i dolů. Je to prostě o tréninku, dlouhých bězích, úsecích na dráze, výbězích lesem na Svatý kopeček, v parku a tak.

alt

Objel jsi spoustu závodů, který výsledek je pro tebe nejcennější?

Run up Empire State Building v New Yorku. Byl jsem třetí.

Teď plánuješ akci s názvem Bike & Run u Olomouce. Oč jde?

Je to jedinečná akce, kde se spojí běh i bike. Často se to nevidí. Chceme to s Radkem Ambrožem pojmout jen jako závod směrem nahoru. Dolů se jezdit nebude a o to to bude větší paráda, dát do toho všechno, běžet na krev, makat, co to dá. Závod osladíme týmovou prací, přece jen, ve dvou se to lépe táhne.

Jak vznikl nápad uspořádat takovou akci?

Asi před rokem jsem se potkal s Radkem Ambrožem a začali jsme spolu trošku běhat, natáčet videa z tréninků a stále jsme něco vymýšleli. Jednou jsme zkrátka měli takový plodný trénink, když jsme běželi od ZOO na Jedovou, všude byl sníh, nádhera, běželi jsme jen v tričku a začali vše plánovat. Postupně jsme to celé doplňovali a vymýšleli, měnili a nakonec je z toho www.runandbike.cz. Svatý kopeček má obrovský potenciál a nevyužívá se.

alt

Může se zúčastnit každý, budou nějaké kategorie?

Bude to hlavně o partách hobby sportovců i těch, co to berou čím dál víc vážně. Dokonce i pro ty, co většinou o sportu mluví jen v hospodě. Budeme mít víc kategorií, chceme z toho do budoucna udělat takový festival sportu a turistiky a rozšířit ho i na další svaté kopečky jako Mikulov, Hostýn nebo Blatnici.

Chceme spojit běžce, cyklisty, duatlonisty i šerpy do jednoho závodu. Závodí se jen směrem nahoru, takže proto je v názvu vertical. Běžíme od kruháče v Samotiškách rovnou nahoru ke schodům baziliky, kde bude prostor cíle a celé zázemí závodu. Dole bude jen start. Běžci i cyklisté budou mít v prvním kole samostatnou časovku s intervalovým startem. Máme ale i soutěž dvojic biker a běžec. Borci v prvním kole poběží každý sám a vyhodnotí se jim časy, za které budou samostatně ohodnoceni. Nejlepších deset dvojic si to však rozdá ještě v hromadném finálovém startu.

Zajímavá bude kategorie hard – duatlon, kde se začíná na kole směrem nahoru, tam každý rychle odloží kolo a běží dolů, kde se u kruháče otočí a běží do cíle před bazilikou. Bude to pěkný masakr. Duatlon se poběží v hromadném startu, maximálně 30 lidí. Pro vítězné dvojice máme připravené prize money.

Nejhezčí disciplína bude Zubr šerpa race, při kterém budou čtyřčlenné týmy tahat plný sud piva Šerák. Nejlepší tři potom tyhle sudy vyhrajou. Takže se můžou přihlásit borci, co běžně v hospodě pomáhají nosit obsluze sudy, aby jim mělo z pípy co téct. Teď mají velkou šanci ukázat sportovcům, jakou mají sílu.

Všichni mají stejnou trať 800 metrů s převýšením 120 metrů. Jen duatlonisti si to dají nahoru dvakrát a jednou dolů, ale jsou na to připravení.

alt

Na co se můžou diváci i soutěžící ještě těšit?

Uvidí výkony na hranici lidských možností. Přece jen to bude trasa, kterou si běžný smrtelník radši nevybere a turisté jdou kolem nebo autobusem. My to budeme běhat a bikovat a dokonce tahat sudy piva. Bude tam dobré občerstvení, různé místní speciality, levné pivko a dobrá hudba.

Plánuješ uspořádat i další akce?

Organizujeme ještě na Slovensku Běh do nebe a potom Žilinský městský půlmaraton. A nesmím zapomenout na AZ Tower Vertical Sprint v Brně na nejvyšší budovu v ČR. Ten se konal už před měsícem. Teď si pište do kalendáře hlavně Svatý kopeček u Olomouce 8. srpna.