TOMÁŠ VEJMOLA: BMX Flatland je taková moderní krasojízda na kole

O závodech, tréninku, sportu a vůbec o tom, v jakých podmínkách jezdí česká závodnická špička BMX Flatland pokecal s magazínem jeden z našich nejlepších jezdců – člen Blackcomb týmu Tomáš Vejmola z Hranic na Moravě. Akrobatické kousky na BMX předvádí už sedm let, od svých sedmnácti, a několikrát si už stoupl na bedny vítězů.

Jak bys vůbec popsal BMX Flatland?

Je to taková moderní krasojízda na BMX kole. Jde o to předvést na kole sérii triků za sebou a přitom se nedotknout nohama země. Vše se odehrává na rovné ploše bez překážek.

Jezdí u nás hodně lidí?

Moc lidí ne. V ČR jezdí naopak čím dál tím méně lidí. Znám více lidí, co toho nechalo, než těch, co se udrželi v sedle. V republice máme sice málo jezdců, ale zato hodně kvalitních, co se v evropských závodech neztratí. Taková ta skupinka lidí, co se pravidelně objevují na závodech, má kolem 10 lidí. Celkem úsměvný číslo.

Kde soutěžíš?

U nás jsou tak dva maximálně tři závody do roka. Proto často s kluky jezdíme ven do Evropy. Mám rád všechny typy závodů, od menších jamových závodů, kde je cítit pohoda a více si to užijete s přáteli, až po ty větší, kde je sice hodně stresu, ale ta atmosféra je úžasná a vlastně kvůli té atmosféře jsem se chtěl stát profi jezdcem. Teď mě čeká mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem, tak se nemůžu dočkat.

Nějaké soutěže i pořádáš, že?

Tento rok pořádám v pořadí třetí ročník pod názvem Flatland Session v rodných Hranicích na Moravě 13. září. Účast už přislíbili jezdci z Německa či Maďarska a nejlepší jezdci z ČR i SK. Celou akci podpoří také skateshop Blackcomb.cz. Je potřeba pořádat závody, dát lidem vědět, že i takový sport tady je a že kvalitní jezdce máme.

Jaks k tomuto sportu vůbec přišel, co těm na něm lákalo?

Viděl jsem video na DVD a úplně jsem valil oči. Strašně mě lákala ta originalita, ojedinělost a fakt, že v republice to umí jen pár lidí. Vystřídal jsem všechny sporty, ale tohle jsem musel umět.
Navíc se rád předvádím a jezdím na neobyčejném kole bez brzd a točit se dokola na jednom kole bez rukou mě baví.

Je to náročné? Jak moc trénuješ?

Náročné možná na trpělivost. Jsou triky, které trénuješ týdny a pořád nevidíš pokrok, což je zdrcující a díky tomu plno lidí tenhle sport odrazuje. Mě to ale za ty roky už naučilo, že úspěch není hned na začátku, ale chce to pořád dokola a dokola trénovat. Když chceš, tak to dáš.

Jak vůbec takový trénink vypadá?

Tak týden až dva před závody trénuji kombinace, které chci předvést na závodě a mimo sezónu se učím nové triky. Každý trénink nemám stejný. Jsou dny, kdy se jezdit nedá, jindy zas trénuji šest hodin v kuse, ale to musím být v naprosté pohodě. Jak je špatný den, tak je zbytečné to lámat přes koleno.

Máš nějaký sportovní cíl nebo máš sport spíš jako zábavu?

Jasně, že mě kolo baví, bez toho by to nešlo, ale zase k tomu přistupuji profesionálně, takže někdy to už zábava moc není. Občas na kolo i nadávám. No a sportovní cíl? Snad jen pořád se zdokonalovat a být na sebe pyšný, až se otočím zpět. Už teď jsem si splnil plno snů, tak v tom chci pokračovat.

Děláš i nějaké jiné sporty?

Rád si zaběhám, zahraju kolektivní sporty nebo s přítelkyní badminton, ale ta mě většinou porazí a já se akorát tak vztekám. Nemám moc rád prohru (smích).

Kdy se dá začít s BMX Flatland a co všechno člověk potřebuje?

Samozřejmě BMX kolo je potřeba. To ale koupíš i z bazaru do 5 tisíc a takové kolo stačí každému začátečníkovi, aby zjistil, jestli mu to půjde nebo ne. Začít se dá v jakémkoliv věku. V Japonsku na to mají školky a znám lidi co ve 40 jezdí skvěle. Myslím, že bez problému by mohl začít i můj táta. Jde o to jen chtít a nevzdávat se po první pádu.