Unikátní spolupráce The Simpsons a Converse

alt

Kdo o tom ještě neslyšel, asi není skalní fanoušek rodinky Simpsonových. Tento unikátní seriál, který zná celý svět, letos slaví neuvěřitelných 25 let od svého prvního vysílání. Některé firmy se k tomuto skvělému výročí staví tak, že jim věnují speciální kolekce či edice svých výrobků. A toto udělali i ve společnosti Converse.

Kdo je žlutá legenda?

Simpsonovi vznikli jako dvouminutové skeče v roce 1987 v Show Tracey Ullmanové na americké stanici Fox. O dva roky později se přetvořili v seriál. Jejich tvůrce, Matt Croening, si při jeho vzniku zajistil smlouvu, ve které se uvádělo, že televizní stanice nebude mít žádný vliv na jeho obsah. Ne mnoho diváků tuší, že byl seriál v době krize v roce 2011 ohrožen, jelikož náklady pro televizi byly tak vysoké, že zvažovala jeho ukončení. Seriál měl však tak obrovský úspěch a byl natolik oblíbeným, že si zaměstnanci televize, raději nechali sáhnout na peníze a seriál tak dotovali. Díky tomuto činu jej zachránili a všem lidem po celém světě zajistili jeho pokračování minimálně do 25. série.

Během pětadvaceti let se v seriálu prostřídalo více než 400 celebrit v kreslené podobě. Ty ale často nedosahovaly a nedosahují takového vlivu jako hlavní postavy Simpsonových. Například Bart se v časopisu Time dostal do žebříčku 50 nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu. A známá hláška Homera „D’oh!“ byla zařazena do Oficiálního oxfordského slovníku angličtiny.

Simpsonovi překonali rekord v počtu epizod, který předtím drželi Flintstoneovi. Mají vlastní hry, aplikace na telefony a spousty reklamních předmětů. Mnoho z nich vzniklo také díky celovečernímu filmu „Simpsonovi ve filmu“, který jeho tvůrci uvedli do kin v roce 2007. Byla to významná událost pro všechny jejich fanoušky a jen tržby z prvního víkendu promítání v USA pokryly náklady na výrobu celého filmu.

Simpsonovi jsou natolik oblíbení, že se objevili dokonce na poštovních známkách a mají vlastní hvězdu na chodníku slávy. Stojí na ni „The Simpsons“. Díky jejich jménu by nejspíš žádná firma neváhala spojit své věci s jejich logem. A ani v Converse v tomto nejsou výjimkou.

Converse = úspěchy i pády

Značka Converse také relativně nedávno oslavila významné výročí. V roce 2008 uplynulo 100 let od jejího založení panem Marquisem M. Conversem. Ale nezakládal tehdy firmu na tenisky. Jeho první výrobky byly z pryže, a proto se jmenovala Converse Rubber Store Company. Pod rukama zaměstnanců této firmy vznikaly galoše a holínky. Toto úzké zaměření znamenalo pokles výroby v zimě, kdy bylo obtížné spoléhat se na prodej ochranné obuvi, a často i propouštění zaměstnanců na několik měsíců. Aby vykryli tyto výkyvy, začali po pár letech svojí existence částečně vyrábět plátěnou obuv. Ta v roce 1915 poprvé zajistila celoroční práci svým výrobcům. A značka rostla. V roce 1917 vznikly Converse All-Star.

Panu Conversovi ale obuv nestačila. Na základě chování jiných firem se rozhodl vyrábět pneumatiky. Ze startu to nebyl problém, s pryží měli zkušenosti. Dařilo se jim. Dokud nepřišla nová technologie s dušemi. Neuměli se této změně přizpůsobit a roku 1928 společnost zkrachovala. Během následujících let prošla firma Converse velkými obtížemi a změnami vlastníků. Nakonec ale našla lidi, které ji dokázali postavit na nohy a oživit její nepřekonatelný design.

Tenisky Converse vznikaly jako basketbalová obuv. Čemuž pomohl i Chuck Taylor, jehož nejoblíbenější boty byly právě All-Star. Sám navrhoval speciální sportovní kolekci, která byla uzpůsobená tak, aby vylepšila flexibilitu a zpevňovala nohu basketbalisty. Takto vznikly tenisky Chuck Taylor All-Star. Ty měly takový úspěch, že je brzy začalo nosit 75% hráčů NBA.

Dnes se plátěnky Converse v mnoha formách využívají k různým příležitostem. Objevily se ve filmech jako je Rocky nebo Pomáda. Nosila je spousta známých osobností od členů The Beatles až po Jamese Deana nebo skupinu Green Day. Jejich typickou pěticípou hvězdu žádný fanoušek nepřehlédne.

Spolupráce kreslených postaviček a Converse

Už v roce 2009 se v druhé epizodě 21. série Simpsonů objevila postava učitele v typických teniskách Converse. Měly gumovou špičku, bílou linku kolem podrážky a nezaměnitelné logo. Letos se tyto role vyměnily. Na trh přišly tenisky Converse All Star Chuck Taylor „The Simpsons“. Celkově bude dostupných devět modelů, které postupně vychází. K nám se nedostane jen jeden jediný- CONS Pro-Leather Canvas - šedý model se skicou Bartovy hlavy, který vznikl v Japonsku ve spolupráci s firmou XLarge.

Můžeme se těšit na různé varianty Simpsonovic rodinky. Ať už je to gaučový gag, Itchy&Scratchy nebo Bart, co píše na tabuli. Nikdo nebude chybět. Pokud máte rádi tento seriál, jejich tenisky by vám v botníku rozhodně chybět neměly. Vyhlížejte je na našem webu Blackcomb.cz.