Rozhovor: V Chorzowě vyrostla luxusní tréninková hala pro freestylové sporty. Stojí za ní Michał Starzyński

alt

Freestyle Park v Chorzowě nedaleko Katowic stojí teprve krátce. Využívají ho všichni milovníci freestylových sportů – snowboardisté, freeskieři, koloběžkáři, bmx jezdci a podobně. Chodí sem ale i lidi zkoušet si gymnastické kousky, trénují tu milovníci parkouru a freerunningu. Prostě luxusní prostor!

Profesionálně vybavená hala o rozloze 700 metrů čtverečních s profesionální podporou funguje po celý rok. Najdete tam tři různě obtížné skoky s doskokem do houbiček, akrobatickou část, čtyři trampolíny s možností doskoku do houbiček, skatepark, ale také posilovnu nebo rehabilitační část. A samozřejmě veškerý servis a zázemí včetně příjemné kavárny. Prostě luxus a vlastně nedaleko Ostravy.

Přinášíme vám část rozhovoru se samotným tvůrcem a bývalým trenérem polské snowboardové reprezentace Michałem Starzyńskim, který nedávno vyšel na www.redbull.com. S Michalem mluvil Maciek Kiwak.

Kdys dostal nápad postavit Freestyle Park?

První nápad se objevil před čtyřmi lety, když jsem pracoval s polským snowboardovým kádrem. Byli jsme v několika objektech Freestyle Academy ve Švýcarsku, kluci trénovali ve Woodward Campu a já jsem si řekl, že bylo super mít také takový tréninkový objekt. Něco takového nám chybělo, tak jsem si řekl, že s tím něco udělám.

Kolik času uplynulo od prvních plánů do dokončení stavby?

Všechno začalo v červnu 2014, kdy jsem vysedával po nocích a tvořil první skicy a plány. Mám ty nákresy dodnes. Někdo říká, že by byla škoda je vyhodit, mají historickou hodnotu. Freestyle Park jsme otevřeli v prosinci, takže to celé trvalo půl roku.

Co bylo nejnáročnější?

Začátek. Projektování, aby bylo všechno správně vymyšlené, jednotlivé prostory. Nikdy před tím jsem neprojektoval podobný objekt. Je to první skatepark, který jsem postavil.
Pak byl těžký samotný rozjezd. Vůbec to rozhodnutí: Jdeme do toho! Nejtěžší je rozhodnout se, stoupnout si a skočit. Když už skočíš, je to mnohem jednodušší.

alt Foto: 2 x freestylepark.pl

Je ten současný Freestyle Park jiný než ten, který sis původně kreslil? Je tam všechno, cos plánoval?

Nic se příliš neliší. Dokonce bych řekl, že se téměř shoduje s prvními nákresy. Celkově je jinak rozložen, protože jsme měli plán, pak hledali halu a pak teprve nějak skládali, co jsme tam chtěli mít.

Komu je Freestyle Park určen? Můžou tam trénovat i malí nadšenci?

Je pro všechny. Přicházejí k nám i dvouleté děti, které už skáčou docela vysoko. Skvěle se u nás pobavili i šedesátníci. Věk nehraje roli. Může k nám opravdu každý bez rozdílů.
Pro nejmenší připravujeme speciální program, který by je měl připravit na sport obecně. Děti by se měly nejdřív naučit pohybové základy, pak se samy rozhodnou, čím se budou zabývat. Důležité je mít dobré základy, v budoucnu to ocení každý.

Jak bys za celý tým zhodnotil první měsíc fungování?

Byl to dobrý měsíc. Před několik dny jsme zaregistrovali stého návštěvníka, přes dva tisíce vstupů. Je za námi spoustu práce, kterou jsme si museli udělat sami, ale práce se nebojíme.

Hala má ještě jednu část. Co v ní plánujete do budoucna?

Čekáme na dokončení posilovny pro crossfit. Nebude velká, měl by to být takový doplněk freestylového a akrobatického tréninku. Na druhé straně haly bude sál pro bojové sporty, vyložený tatami. Doděláváme podlahy, úklidové zázemí. V patře bude prostor pro fyzioterapii, kterou občas sportovci, aby se vrátili do formy, potřebují. Na konec se dodělá část pro ženy, sál pro aerobik a tanec.

Plánuješ v létě, když bude teplo, přesunout něco ven?

Chceš, abych ti zkrátka prozradil svoje plány, chápu. Chtěl bych postavit velkou rampu, jaká v Polsku ještě není. Vím, že naši závodníci, ať už na prknech nebo kolech, nemají moc příležitostí si zaskákat na velké rampě.

Uvažuju také o překážce na skákání, kde by byl jezdec jištěný lany, aby neupadl, když třeba nedotočí rotaci. Zajistila by ho gumová lana.

Kompletní rozhovor najdete na www.redbull.com.