Už jste zkusili snowkiting? Zamiřte se do Krušných a Orlických hor, ráje snowkitingu

alt

Lyžujete nebo jezdíte na snowboardu a hledáte nějaké nové zimní potěšení a adrenalin? Zkuste snowkiting. Ideální terény pro ježdění „s tažným drakem“ najdete v Krušných a Orlických horách. Jsou to v podstatě takové náhorní plošiny a poměrně vysoké, takže nějaký sníh tu obvykle napadne. Nechybí tu hromada kite škol a půjčoven.

Snowkiting v poslední době roste na popularitě. S kitem neboli drakem se totiž dá jezdit mimo sjezdovky na rovinách a náhorních plošinách. Stačí velká louka a vítr. A zdá se, že Česko tyhle podmínky celkem splňuje. Obzvláště Krušné hory, tohle 100 kilometrů dlouhé a mírné pohoří navíc obvykle hlásí slušnou sněhovou pokrývku. Dobré podmínky bývají i v Orlických horách.

Stačí mít lyže nebo snowboard a spešl draka, do kterého se opírá vítr a rozpohybuje tak jezdce na lyžích nebo prkně. Drak freeridera v dobrém větru uvede do pohybu i na rovině, když fouká dost, vytáhne ho i do mírného kopce. S kitem se dá taky skákat. V porovnání se snowboardingem se díky kitu dají dělat mnohem delší a vyšší skoky. V Česku už vzniklo dokonce pár snowkite parků, kde si freestyloví rideři můžou zajibbovat na railech a bednách.

alt

Tipy na snowkitové spoty a školy s půjčovnami

K nejlepším kitovým lokalitám patří krušnohorský Boží Dar. Leží ve více než 1000 metrech nad mořem, takže o sníh tam obvykle není nouze. Navíc tam v podstatě trvale fouká. Najdete tam jak půjčovnu draků, tak kitovou školu, která nabízí krátké jednodenní i delší týdenní kurzy.

Stejně luxusní podmínky obvykle vládnou i na loukách okolo vesnice Abertamy. Kromě půjčovny a školy tam vznikl i dnes už dost známý freestyle kite park s hromadou překážek a railů, které jsou volně přístupné všem. Každoročně se tu pořádá spousta akcí a sjíždějí se tu snowkiteři z celé ČR.

Další kite centrum najdeme v Horní Blatné. Tam se dá kite půjčit, opravit, zájemci si mohou zaplatit instruktora a jezdit se dá na nekonečných pláních kolem vesnice.

Kitovat se ale dá i na zamrzlých jezerech a vodních plochách. Například na Lipně si můžete půjčit kite nebo si zaplatit kurz. Konají se tu různé akce a závody.

Milovníci snowkitingu s oblibou jezdí také do Orlických hor. Známý a vyhledávaný spot Pustý kopec leží v těsné blízkosti ski areálu Říčky, takže v nepříznivém počasí se dá přejet prostě na sjezdovku. Nechybí tam samozřejmě zázemí školy a půjčovny. Dobré podmínky bývají i nedaleko Červeného Kostelce na loukách Končiny.