V Česku spadla první letošní lavina. Utrhla se v Jeseníkách

alt

První letošní lavina se utrhla v lokalitě Velkého kotle v Jeseníkách. Naštěstí se ale nikomu nic nestalo. V horách dál platí třetí stupeň lavinového nebezpečí a horská služba nabádá k opatrnosti. Podobně na tom jsou Krkonoše.

Podle zpráv horské služby masa sněhu o šířce 130 metrů sjela přibližně sto padesát metrů do údolí po svahu o náklonu 32 až 48 stupňů. Mohla za to nestabilní vrstva na sněhové pokrývce. Na ní se postupně ukládal převátý zlomkový sníh, který se o tloušťce cca 40 centimetrů uvolnil.

„Důrazně upozorňuji všechny turisty, lyžaře i snowboardisty, že pro zdejší lavinové svahy byl a je vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí, tedy značné. K uvolnění dalších lavin stačí jen malé dodatečné zatížení jednoho jediného lyžaře či pěšího,“ varoval návštěvníky hor náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Dodal, že za těchto okolností je hazardem jakýkoliv pohyb mimo značené cesty a v lokalitách s možností tvorby lavin. V Jeseníkách leží v průměru asi metr sněhu, přičemž na některých místech vítr navál až 160 centimetrů tlusté vrstvy.

Podobná situace panuje v našich nejvyšších horách. Na hřebenech Krkonoš leží 80 až 120 centimetrů sněhu. Za poslední dny napadlo cca 25 až 50 centimetrů nového sněhu a má nadále sněžit. „Ve žlabech a na lavinových svazích je ho vlivem větru uloženo větší množství a to zejména v SV až JV expozicích. Hrozí pád deskových lavin. Sněhové profily vykazují slabou až střední stabilitu,“ upozorňuje krkonošská horská služba.

Proto všichni freerideři, buďte v terénu obezřetní a nezapomínejte na lavinové vybavení jako pípáky, sondy, lopatky a další.