V noci do lesa jedině s kvalitní čelovkou

alt

Chystáte se ještě letos v létě někam do přírody, na trek, na hory nebo třeba na fesťák? Prostě někam, kde budete spát pod širým nebem bez vypínače a lustru? Určitě potřebujete slušnou svítilnu. V poslední době dávají lidé přednost čelovkám, díky kterým jim zůstávají volné ruce a přitom si posvítí, kam potřebují. Na trhu jich je ale tolik typů, že se těžko orientují. Poradíme, podle čeho vybírat.

Za dostupností malých sportovních i domácích svítidel stojí především rozvoj LED technologií, malinkých „žárovek“ s minimální spotřebou a slušnou životností. Nejlevnější kousky z železářství slouží malým dětem na hraní nebo nouzové osvětlení v domácnosti při krátkém výpadku elektřiny, naopak voděodolné, trvanlivé a designové kousky se uplatňují při outdoorových aktivitách, zjednodušují pozdní sestup horolezcům, hledání věcí ve stanu, nenápadné pozorování zvířat a i když to člověk raději nezažije, obstojně s nimi lze ve tmě vysílat nouzový signál. V Alpách se rozšířilo šest krátkých bliknutí po minutové pauze, případně z Morseovy abecedy známá tři dlouhá, tři kráká, tři dlouhá bliknutí – SOS.

alt

K pohodlné orientaci ve stanu a pro krátkou večerní cestu přehledným terénem v zásadě stačí méně výkonný, levnější, ale pokud možno velmi spolehlivý model. Možné řešení nabízí drobnější (40 g, 4 cm) Ferrino Lampada Led Zen. Její jedinou diodu napájí 3V lithiová baterie (pouhých 6 g) a díky nižší svítivosti 12 lumenů odpovídá necelým třem svíčkám, takže ve stanu zbytečně neoslňuje. Optická čočka umožňuje soustředit světlo jedním směrem, nebo naopak rozptýlit do širšího záběru.

Velmi kvalitní svítilny nabízí i firma Beal, která se již 30 let orientuje na výrobu horolezeckého vybavení, především lan, a asi není třeba zvlášť zdůrazňovat, že v tomto sportu hraje spolehlivost vybavení zásadní roli. Model L 24 váží včetně dvou lithiových baterií neznatelných 40 g, přitom slibuje dosah světla až 22 metrů a výdrž jeden až tři dny nepřetržitého provozu. Počítá se s upevňováním na přilbu i kšiltovku a pozorovatelé přírody ocení možnost méně nápadného červeného světla.

alt

Mammut T-Peak cílí spíš na high-endové zákazníky. Splňuje normu IPX6, což znamená, že bude svítit za prakticky jakéhokoliv myslitelného deště. Její výkon dostačuje na osvícení pruhu o délce 60 metrů, takže i v noci lze mít v okolním terénu slušný přehled.

Firma Petzl v následujícím videu ukazuje, jak testuje odolnost svítilen při nárazu a proti opotřebení při opakovaném pohybu: