V „pětiprsťácích“ si člověk připadá jako bosý. Vibram vyrábí unikátní boty nejen na běhání, ale i na treky v přírodě

Boty známé jako FiveFingers® nelze na člověku přehlédnout. Vypadají jako prstové ponožky, jen materiál je trochu jiný. Původně se prodávaly jako boty na běhání, dnes si je ale pořizuje čím dál víc lidí na výlety do přírody jako alternativu k trekové obuvi nebo zkrátka jako boty k běžnému nošení. FiveFingers® osvobodí prsty i ducha. Jejich majitelé se cítí přirozeně, uvolněně, zkrátka jako bosí.

Většina firem šijících trekové boty a další turistickou obuv má své modely „podkované“ kvalitními Vibram podrážkami. Společnost Vibram své vlastní boty nikdy nešila, až jednoho dne přišel zlom a začala vyrábět naprosto unikátní modely - „pětiprsťáky“. Bylo to v roce 2001, kdy průmyslový designér Robert Fliri navštívil Marca Bramaniho, vnuka zakladatele Vibramu Vitale Bramaniho, s nápadem na boty FiveFingers®. Ten se chytil, sestavil tým odborníků, kteří měli pracovat na kolekci bot, jež svým majitelům dopřejí pocit bosých nohou. A od roku 2005 se tento specifický typ obuvi vyrábí ve velkém.

Minimalistické boty dotažené k dokonalosti

Z dnešního pohledu je to vlastně extrémní forma minimalistických bot, ke kterým v poslední době přechází řada profesionálních i hobby běžců. Tvoří je podrážka s pěti prsty vyrobená ze speciální Vibram pryže, která je ohebná a dovoluje noze přirozeně se pohybovat. V podstatě simuluje pocit bosých nohou.

Do běhu se zapojuje daleko víc celá noha. Boty neumožňují dopadat tvrdě na paty jako tradiční běžecká obuv s třícentimetrovou odpruženou podrážkou, ale nutí člověka našlapovat na špičky nebo střed chodidla, čímž se daleko víc zapojuje klenba nohy. Další výhodou je, že pasivní nezůstávají ani prsty, které se najednou osvobodily. I s těmi se dá při dopadu a především při odrazu pracovat.

Pro většinu lidí ale přechod k FiveFingers® bude znamenat výraznou změnu. Pokud poběží po hladkém povrchu, trávou nebo příjemnou lesní pěšinou, určitě pocítí neskutečné blaho. Ale pohyb po kamenitém povrchu pro každého bude z počátku představovat nezvyk, protože chodidla každou větší nerovnost ucítí.

Na "pětiprsťáky" se nedá přejít ze dne na den

Je dobré si na FiveFingers® zvykat postupně. Nejprve zkoušet kratší rozběhy nebo túry a časem přidávat kilometry, než se chodidla přizpůsobí, ale i lýtkové svaly a achilovky přivyknou na jiný typ pohybu a zesílí.

Společnost Vibram vlastní obrovské technologické centrum na jihu Číny, kde neustále vyvíjí a zdokonaluje své modely. Zároveň je testuje ve všech možných outdoorových podmínkách – na sněhu, ve vodě, na asfaltu a v dalších terénech.

FiveFingers® totiž existují v mnoha typech provedení, s různými podrážkami. Vyrábí se kolekce pro vodní sporty, treking, běh, lezení, fitness, ale i běžné každodenní nošení pro dospělé, ale i děti. I svrchní část se vyrábí z různých materiálů, podle toho, k čemu jsou boty určeny. Běžecké boty jsou lehčí a vzdušnější, zatímco trekové více odolají vodě a terénním nástrahám.