VANS – boty z garáže, které dobyly svět ulice

alt

Značku Vans založila rodina van Dorenova v roce 1966 v Kalifornii. Začátky malého obuvnického podniku byly skromné. Během prvního otevíracího dne krámku Vans v něm zákazníci našli jen pár vzorků bot a regály s krabicemi od bot. Krabice byly prázdné a měly navodit dojem plného skladu, který však suplovala garáž zející prázdnotou. Vzorky bot Vans v této době ani neměly názvy modelů a van Dorenovi je rozeznávali podle čísel. Právě tehdy vznikl model #44, který je dnes znám jako „Vans Authentic“.

Už během prvního dne se ale obuv několika zákazníkům zalíbila a nechali si ji podle prototypů hned na druhý den vyrobit. První „Vansky“ se tak vyráběly narychlo přes noc a stály od 2 do 5 dolarů. Mimochodem, v 60. letech Vans nevyráběl vůbec skateovou obuv, ale klasické plátěnky, nazouvací „slip-on“ boty a šněrovací tenisky.

Skateboardisté objevují kouzla bot Vans

Protože van Dorenovi chtěli vyrábět hlavně pevnou obuv, co vydrží téměř vše, začal jejich obchod s obuví s typickou silnou podrážkou velmi rychle vzkvétat. Během roku a půl od založení firmy již van Dorenovi dodávali obuv do 50 obchodů. V sedmdesátých letech Vans neustále rozšiřoval sortiment modelů, přičemz stále více zákazníků prahlo po možnosti si nechat boty vyrobit na zakázku dle vlastního barevného vkusu.

Mezi ty, co si oblíbili možnost si Vansky sami navrhnout, patřili i přední skejťáci jako Tony Alva a Stacy Peralta. Van Dorenovi kvůli jejich touze po originalitě vyvinuli zcela novou botu s polstrovanými boky a patou, která chrání kotník a tlumí nárazy při agresivnější skejtové jízdě. Tak vznikly modely Skate Hi a Era, které jsou díky perfektní přilnavosti ke skateboardu a pohodlnosti u prknařů oblíbené dodnes. V tu dobu van Dorenovi také prohloubili spolupráci se skateovými hvězdami, které boty s oblibou propagovali pod sloganem „off the wall“.

Zrod šachovnicové legendy a pád na dno

Na počátku 80. let se van Dorenovým zalíbil šachovnicový motiv (checkerboard), který zahlédli ručně malovaný na botách amerických středoškoláků. Zpočátku se šachovnice objevila na pogumovaných částech bot a později se zrodila i legendární Vans bota se šachovnicovou látkou. Ta shodou okolností doputovala až do filmového studia Universal, které ji obléklo Seanu Pennovi v roli bezstarostného teenagera Jeffa Spicoliho ve filmu Zlaté časy na Ridgemontu. Po uvedení filmu do kin se na Vans sesypaly tisíce objednávek na slavné slip-on (nazouvací) boty s černobílou šachovnicí.

Nastala zlatá éra značky, která však měla krátké trvání. Díky úspěchu na poli skate obuvi začali van Dorenovi vyrábět i basketbalovou, baseballovou či wrestlingovou obuv, čímž se chtěli stát konkurencí pro značky jako například Nike. Zisky z prodejů skate obuvi tak putovaly do financování jiných projektů. Těm se ale tolik nedařilo. Bod zlomu pak přišel v roce 1983, kdy společnost zbankrotovala. Van Dorenovým se nicméně podařilo během tří následujících let splatit všechny dluhy. Tři roky bez investic do marketingu a bez spolupráce se skate hvězdami se ovšem projevily, a značka Vans měla oproti konkurenci co dohánět.

Zlatá devadesátá a úspěšný vstup do nového milénia

V devadesátých letech přesunul Vans výrobu do zámoří, finančně se stabilizoval a oprášil své jméno mezi skateboardisty. Značka začala pořádat speciální tour a závody, kde se mísil skateboarding a živá hudba. Později se akce rozšířila i o další sport jako surfing, BMX či wakeboarding. Srdce prknařů si firma získala i díky výstavbě obřího skateparku v Orange County, jehož plocha dosahovala neuvěřitelných 4000 m2. Uznání a znovuobnovení důvěry ve značku se přitom neomezilo jen na skateoborardovou komunitu. V roce 2000 jmenoval časopis Forbes značku Vans jako nejlepší americkou malou firmu.

Jednoduchý a pohodlný střih v barvách, které sednou každému

Během téměř 50 let se boty Vans staly legendou. Dnes značka vyrábí nejen obuv, ale také oblečení, doplňky a vybavení pro sporty jako jsou skatebording či snowboarding. Ve svých kolekcích Vans razí myšlenku rozmanitosti, a proto lze i obyčejné slip-ony zakoupit ve stovkách barevných variací, vybere si tedy každý. Vans také spolupracuje při navrhování bot se známými kapelami a designery, jako jsou například Pearl Jam, Metallica či návrhář Kenzo. Inspiraci hledají návrháři v běžném životě i světě zábavy, takže lze sehnat i Vansky inspirované žlutou ponorkou od Beatles nebo s motivem grafitti z vedlejšího bloku.