Vašo Zwyrtek o svých longboardech: Na začátku opravdu byla jen chuť udělat si desku sám vlastními silami

alt

Goonch longboards, tři týpci, kteří svůj volný čas tráví výrobou prken na kolečkách. Dejv, Mako a Vašo žijou na úpatí Beskyd a sjíždějí na vlastních longboardech okolní kopce.

Jak ses dostal k longboardingu?

Jsou to čtyři roky. Pár známých už na longu jezdilo a mě se to líbilo i jako letní alternativa snowboardingu. Hned mě to chytlo. S klukama jsme začali trénovat, sjíždět okolní kopce a časem i jezdit na organizované freeridy, což je pro nás na celém longboardingu to nejlákavější. Hlavně díky přátelské komunitě, která na tyto akce jezdí. Ovšem na pár dní uzavřený kopec se zajištěnými vývozy není taky k zahození. Akcí je celá řada. Od freeridů organizovaných pod hlavičkou CGSA (Czech Gravity Sports Association) až po různé longboard campy, kterých stále přibývá, což je dobře.

Jezdíš celkem krátce na to, že ses rozhodl začít vyrábět vlastní longboardy.

Na začátku opravdu byla jen chuť udělat si desku sám vlastními silami. Sestrojil jsem si jednoduchý lis a z překližky vyrobil svůj první longboard. Řekl jsem Dejvovi a Makovi, že se tomu chci dál věnovat, a jestli do toho nechtějí jít se mnou. Od té doby jsme prošli vývojem. Překližku vyměnili za kvalitní dýhu, ručně dělané tvarovací formy vyměnili za precizní CNC frézované. A tlačíme to dál.

alt

Jak taková výroba vypadá?

Nejdůležitější je kvalitní dřevo. Dýhu jsme si vždy nechali loupat z českých dřevin, nejčastěji z jasanu. Navrstvenou dýhu potřebuješ nějak vytvarovat, takže další důležitá součást výroby je lis s formami. Tyto dvě věci jsou alfou a omegou naší výroby, protože kvalitní desku získáš jen z kvalitně vylisovaného polotovaru. Dále potřebuješ nástroje a šablony k opracování polotovaru do finálního tvaru, lakování a design.

Existuje víc druhů longboardů?

Všechny desky na kolečkách jsou vlastně skateboardy. Časem se ale pro delší desky chytl název longboard. Dělit se můžou podle konstrukce (dropdown, dropthrough,…), prohnutí desky (flat, camber, rocker), tvaru desky (cutout, pintail,…) nebo tvaru konkávy (flat, radial, w…). A aby to bylo ještě těžší, tak se dá samozřejmě vše výše jmenované kombinovat. Lepší je ale prkna dělit podle zaměření. Například dancing, freestyle, carving, cruising, pushing, slalom, freeride, downhill nebo speciální odvětví „nosič“. Existují jak desky zaměřené na danou disciplínu, tak all round desky, se kterými toho zvládneš víc. Ale například kvalitní deska na dancing nikdy nebude top deskou třeba na downhill.

Je potřeba na každý typ longboardu jiné dřevo?

Technologie výroby může být u každé desky nebo výrobce jiná a nemusí se vždy jednat pouze o dřevo. Existují desky čistě z kompozitních materiálů, dřevěných nebo jejich kombinace. Například u desek se zaměřením na carving upřednostníš její pružnost a tak i při výrobě volíš materiály s vyšší pružností. U downhillu zase naopak její tuhost.

alt

Inspirujete se při výrobě někde?

Samozřejmě. Tento sport už tady je dlouho a má ze sebou kus vývoje. Hlavní díl inspirace je v navrhování forem do lisu a výsledné tvary desek. Všude je ale i náš rukopis. Děláme si desky v první řadě pro sebe, pro styl jízdy, co nás baví, tak tam musí být i náš podpis.

Kdybych si chtěl koupit longboard, co by mě mělo zajímat?

Neexistuje univerzální rada pro výběr longboardu. Každý jezdec si projde určitým vývojem a sám zjistí, co mu vyhovuje, až časem. Vůbec by nebylo na škodu si před nákupem vlastního pár boardů vyzkoušet a nechat si poradit od zkušenějších jezdců. A to ne jen co se týče desky, ale i dalších komponentů, jako jsou trucky, kola, ložiska. Určitě bych si dal pozor na mnohdy nekvalitní zboží, které spíš od ježdění odradí. A rozhodně bych při koupi uvažoval o podpoře domácích výrobců, kterých není málo a jsou kvalitní.