Víte, že čeští „jojeři“ jsou svým umem světoznámí?

Jojo, nebo dnes velmi rozšířené yoyo, je prastarou zábavou všech mladých lidí. Dnešní „jojeři“ pořádají republikové poháry a před čtyřmi lety dokonce v Praze obnovili mistrovství Evropy. Na trhu je k sehnání spousta typů joja.

Hračku tvořenou dvěma stejně těžkými disky spojenými osou, okolo které je omotán provázek, jenž se začne pohybem ruky odvíjet a setrvačností zase navíjet, zná asi každý. Nejstarší nalezené jojo pochází z dnešního Pákistánu a je dokonce čtyři tisíce let staré. Hračka se objevovala i ve starověkém Řecku a Egyptě. Oblíbená pak byla v 18. století na francouzském dvoře a masově se rozšířila do celého světa až ve 20. století. Yo yo znamená filipínsky pojď pojď.

Jojo během let prošlo drobnými proměnami a díky několika vylepšením se s ním dají předvádět různé triky. Díky ložiskům se prodloužila doba rotace a brzdný systém umožňuje návrat do ruky. Prodávají se joja o různých tvarech - imperial, modified, pagoda a asi nejrozšířenější butterfly.

Původně se soutěžilo hlavně v tom, kdo udrží déle hračku v pohybu. Ale díky vylepšením se dnes závodí také v různých tricích a trikových sestavách. V zásadě existuje pět typů triků s různými typy joja. Jaké to jsou, můžete vidět ve videu zde:

Nejbližší závod českého freestylového poháru hostí už tuto sobotu Moravský Krumlov. South Moravia Yoyo Contest je součástí Českého yoyo poháru, který tvoří zhruba sedm závodů ročně. Soutěžícím se pak během roku sčítají získané body.

Čeští „jojeři“ jsou velmi aktivní partička. V roce 2004 se u nás konalo první národní mistrovství. To stále patří mezi největší na světě. V roce 2006 založili „jojeři“ asociaci a v roce 2010 až 2012 dokonce pořádali v Praze mistrovství Evropy.

Jojo je prostě zábavné, veselé, svižné, akční a taky skladné. Člověk s ním nemusí hned závodit, ale dokáže se zabavit třeba při čekání na autobus, nudě o přestávce ve škole nebo se prostě jen tak pobavit s přáteli.

alt