Vodní prkno poháněné motorem vyrostlo v české kotlině

alt

Prknové vodní sporty české země příliš neproslavily a během dvacátého století se v Česku ani nestalo nic převratného, co by se výrazně podepsalo na historii těchto sportů. O to víc překvapuje český, přesněji moravský původ Jetsurfu, zatím jediného prkna poháněného dvoutaktním motorem, s jehož vývojem možná začínají dějiny nového extrémního sportu.

Vyrábí jej jediná společnost na světě – brněnská MSR Engines. První modely vyrazily na trh v roce 2010 a navzdory řádově čtvrtmiliónové ceně se jich během tří let prodalo asi 400 kousků.

Díky motoru surfař nezávisí tolik na rozmarech počasí a přírodních podmínkách, může si užívat rychlosti téměř 60 km za hodinu, a zároveň nemusí čekat na silný vítr ani cestovat za vlnami. Tvar plováku sice připomíná spíš rychlé čluny než běžný surfboard, při jízdě ale stejně jako na běžném surfu záleží na vyvinutém smyslu pro rovnováhu.

Testování Jetsurfů se účastní taková jména jako Jakub Kornfeil – vítěz MOTO3, Kai Lenny – mistr paddleboardu nebo Sebastian Vettel – čtyřnásobný vítěz Formule 1.

Foto: Facebook.com/jetsurf.official