Kromě skejtů a bmx skateparky brázdí i freestylové koloběžky

alt

Scootering nebo také scooting či freestyle koloběžka je relativně čerstvý akční sport, který využívá podobných triků jako skateboarding či freestyle BMX. Skateparky jsou dnes mladých „koloběžkářů“ plné.

Freestylové „koloběžkování“ se rozděluje na tři základní disciplíny - park, street a flatland. Nejrozšířenější a nejatraktivnější je asi park. Ještě než začaly továrny vyrábět kvalitní a pevné freestyle koloběžky, zkoušeli mladí odvážlivci vyrážet do skateparků se skládacími koloběžkami z hliníku, které se rozšířily na ježdění po městě. Jsou lehké a snadno se dají sbalit a vzít třeba do metra. Nicméně ve skateparku tyhle skládací „kolobrndy“ nápor nevydržely, a proto vznikl požadavek na větší pevnost a vůbec na lepší vlastnosti ke skákání.

alt

V roce 1999 se objevilo první video, kde jezdci předvádějí skoky na freestylové koloběžce a sport se začal šířit rychlostí blesku. Rok 2005 se zapsal jako osudný, protože se konaly první oficiální závody zvané Trillzone a sport se konečně začíná brát vážně. Vznikají nové firmy zaměřené čistě na výrobu těchto koloběžek a díky internetu se ihned dostávají k zákazníkům.

Dnes jsou koloběžky oblíbené zejména u mladších jezdců a skateparky jsou jich plné. Sport ani není nijak zvlášť náročný. Na koloběžce umí jezdit každý a triky se učí velice snadno. A videí, kde se jezdci mohou inspirovat, lítají po internetu mraky. Obvykle se začíná různými rotacemi, točením řídítek ve vzduchu nebo sleaidy, což je ježdění po zábradlí. Ani pořízení výbavy nepatří k těm extra drahým. Základní modely se pohybují od 2 tisíc korun.

K našim nejznámějším jezdcům patří dvojnásobný mistr světa Martin Nogol. Ten je také považován za jednoho z průkopníků sportu u nás v ČR. Dnes Martin pořádá i různé kempy a koloběžkové akce.