Wakeboarding a vodní lyžování na Těrlické přehradě. Vyzkoušejte vodní lanovku

Máte rádi lyže nebo prkno a vodu? Tyhle dvě věci jdou totiž skvěle dohromady. Rájem wakeboardingu a vodního lyžování se stala Těrlická přehrada na Karvinsku. Vybudovali tam vlek poháněný elektromotorem, na kterém může jezdit až osm lidí najednou.

Wakeboarding je vlastně takový snowboarding, ale ne na sněhu, nýbrž na vodní hladině. Stejně tak vodní lyžování vlastně připomíná klasické zimní lyžování. Na většině přehrad a nádrží u nás si obvykle najmete motorový člun a ten vás veze, což se ale trochu prodraží. Mnohem levnější a zároveň stejně zábavná je lanovka.

K těm nejdelším v Česku patří právě elektrická lanovka na vodní nádrži Těrlicko. Tvoří ji čtyři opěrné sloupy s přesměrovacími kladkami, z nichž jedna je poháněna elektromotorem. Kladky pojí dvě ocelová lana spojená každých 100 metrů závěsy, na které se uchytí lano s hrazdičkou na konci. Za tu se pak drží lyžař či wakeboardista jedoucí po vodní hladině.

Lanovka tvoří takový ovál dlouhý 800 metrů a může na něm najednou jet osm lidí rychlostí až 60 kilometrů v hodině. Zkušenější jezdci si mohou nechat na trasu umístit různé překážky, bóje či můstky.

Začít může úplně kdokoli a kdykoli. Docela dobrý předpoklad pro zvládnutí vodních lyží či wakeboardingu, ačkoli to rozhodně není nutnost, je předchozí zkušenost se zimní variantou. „Pohyby jsou trochu jiné, na zimních lyžích vás nic netáhne, jen gravitace, proto je třeba brát v potaz tah lana, který klade důraz na pevné držení horní části těla. Zvládnutí jízdy na lyžích v zimě je však velmi dobrý předpoklad pro zvládnutí jízdy na vodě - jízda na vodě se dá přirovnat k jízdě v hlubokém prašanu,“ odpovídají na dotaz na Facebooku instruktoři Ski a Wake Parku Těrlicko.

No, a pokud jezdec spadne, což je ze začátku dost pravděpodobné, nic se neděje. „Z lyží se lze velmi snadno vyzout a navíc na sobě máte povinnou záchrannou vestu,“ dodávají instruktoři. Zkrátka důležité je nebát se a přijít si to vyzkoušet. Na Těrlicku je k zapůjčení veškeré vybavení a nechybí ani podrobná rada a pomoc instruktora.

Jedna jízda vyjde na 30 korun, 10 jízd na výhodnějších 150 korun. Dají se koupit také časové permanentky. Hodina stojí 300 korun, dvě hodiny už výhodnějších 380 korun.