X-games 2015 jsou za námi! Bylo na co koukat

alt

Dnes už asi všichni víme, že X-games jsou takovou olympiádou extrémních sportů. Není potřeba je dál představovat. Letošní ročník se před pár dny odehrál v americkém Austinu. Pro toho, kdo nestihl live přenos nebo nekoukal na záznamy, přinášíme rychlé shrnutí toho nejlepšího.

Pátek začal královskou disciplínou BMX ve „Vert ramp“ neboli U-rampě. Téhle srandě se věnuje minimum jezdců, to však nic nemění na tom, že obvykle padají neskutečné věci. Ve finále se objevila zvučná jména a bylo jasné, že boj o první příčku bude těžký. Simon Tabron si dával vysoké polety a otočky o 540 stupňů nebyly výjimkou. Nakonec dosáhl na bronz.

alt

Jamie Bestwick ve svých neuvěřitelných 43 letech ukázal, že stále nepatří do starého železa, a předvedl triky jako flair nohand, fastplan flair nebo salto vpřed s otočkou o 180 stupňů, tzv. flail. Stříbro bylo zaslouženě jeho. Diváky i porotu ohromil hlavně Vince Byron svou přesností, stylem a především obtížností triků. Když si na konci série zajel flair 540 (salto vzad s otočkou o 540 stupňů), tak bylo jasno o vítězi.

Posuďte sami:

V sobotu se jelo finále skate v parku, do kterého se dostalo pouze šest jezdců. Rozhodování bylo opravdu těžké. Třetí místo si nakonec vybojoval Ronnie Sandoval, který si tam dal dvakrát opravdu těžký hand plan. Mezi Pedrem Barrosem a Currenem Caplesem se vybíral vítěz těžko, ale nakonec porota zlato přisoudila Curenu Caplesovi za jeho čistou jízdou plnou transférů a poletů.

Jen se pokochejte:

Poslední dobou hodně oblíbená disciplína je také Big Air. Letos se jela v nové podobě, a to BMX společně se skate, a jelo se za tým. Hodnotila se hlavně obtížnost triku a taky délka a výška skoku. Nejvíce bodovali Bob Burnquist a Morgan Wade, kteří si zaslouženě odvezli zlatou medaili.

Jejich vítězné video: