Z invalidních vozíků přesedlají na čtyřkolky a objedou Bajkal. Chtějí natočit unikátní film

Dvojice ochrnutých mladíků vymění vozíčky za čtyřkolky a spolu s kamarádem na motorce objedou bajkalské jezero. Pak se (stále motorizovaně) budou vracet přes Mongolsko a Kazachstán až domů do Čech. Svou 12 tisíc kilometrů dlouhou pouť chtějí natočit a dodat tak odvahu a sílu dalším hendikepovaným lidem.

„Jako mladí jsme při klukovinách, jak už to bejvá, přišli k úrazům páteře a ochrnuli na dolní a částečně i horní končetiny. A jako “správní pankáči” jsme to nevzdali a občas vyměníme vozíky za čtyřkolky, abychom mohli nasávat omamné vůně dálek,“ popisují Filip a Tomáš na stránkách startovac.cz, kde se snaží na svou výpravu a následný film sehnat peníze. Doprovází je ještě kamarád René na motorce.

Loni se trojici přátel povedlo na stejných pekelných strojích objet Černé moře přes hory Kavkazu. Cesta 7 tisíc kilometrů dlouhá trvala 41 dní. Čtvrthodinový film můžete vidět zde

Tentokrát počítají se dvěma až třemi měsíci, 12 tisíci kilometry a profi dokumentem na závěr.

„Pokud přispějete, pomůžete nám vytvořit film, o kterém věříme, že bude výzvou pro ostatní, ať už zdravé či handicapované. No a co nesežere natáčení, použijeme na cestu samotnou. Ta bude totiž stát taky pěknej ranec,“ líčí netradiční cestovatelé. Počítají, že náklady na cestu se vyšplhají na 250 tisíc korun, přestože kluci spí většinou venku a sami si vaří.

Čtyřkolky mají totiž poměrně velkou spotřebu, ale jiný dopravní prostředek, kdy mohou „jet s větrem ve vlasech“, jak říkají, pro ně není. Navíc čtyřkolky musejí být přece jen trochu upravené, potřebují například speciální sedla.

Jisté je, že kluci mají spoustu energie, nápadů, odvahy a chuti se bavit. Ať jim jejich výprava Dokolakolem – Bajkal 2014 vyjde. Sledovat je můžete na Facebooku https://www.facebook.com/Dokolakolem

Foto: Facebook