Ošetřování a údržba výrobků - 1.část "Základní zásady"

alt

Čím více jednu věc nosíš, tím více ji musíš prát, čím více věci pereš, tím více jim ubíráš na životnosti. Je jasné, že nic nikdy nebude vypadat stále jako nové. Míru obnošení oblečení však můžeme dost výrazně ovlivnit. A to jeho správným ošetřováním a údržbou.

Obecná pravidla

Základní zásadou je, že bychom se měli řídit symboly pro ošetřování uvedenými na etiketě výrobku. Vždy prát a žehlit s maximální opatrností (zejména se přesvědčit o teplotě prací lázně a žehličky). Pokud symboly ošetřování na výrobku nestanovují jinak, nepřekračovat teplotu prací a máchací lázně 40 °C, u černých odstínů do 30 °C. Praní a máchání doporučujeme ve stejné teplotě, aby nedošlo k tepelnému šoku u některých citlivých textilií.

Výrobky perte odděleně od ostatních textilií s druhy shodného charakteru a odstínu. Namáčejte pouze bílé textilie bez tisku a barevných komponent, ostatní výrobky před praním nenamáčejte. Nepoužívejte prací prostředky s bělícími účinky a zejména nepoužívejte prostředky uvolňující chlór. Po praní máchejte vypraný oděv v několika lázních.

Barevné výrobky nesušte na přímém slunci, může způsobit jejich vyblednutí. Zároveň neaplikujte deodoranty, parfémy, make-upy a jinou kosmetiku přímo na výrobek (také může způsobit změnu odstínu oblečení, případně jiné vady). Výrobky perte, sušte a žehlete vždy obrácené na rubovou stranu.

Vlna a hedvábí

Jedná se jemné materiály, takže na ně užívejte prací prostředky určené pro tyto typy textilií.
Pokud používáte avivážní přípravky, je nutno v lázni výrobek pouze vymáchat a odvodnit. Nenechte na něj aviváž dlouhodobě působit, abyste neporušili strukturu vlákna.
Vlněné výrobky po ručním i mechanickém praní, pokud není dovoleno mírné odstředění, je nutno odvodnit v ručníku, vytvarovat a sušit ve vodorovné poloze.
Oblečení, které obsahuje angorskou vlnu, může při nošení a praní uvolňovat vlákna. Tomuto samovolnému uvolňování můžete částečně zabránit opakovaným praním ve vlažné lázni.

Barevné a černé zboží

Pro barevné výrobky používejte prací prostředky určené pro barevné výrobky „ COLOR“, pro černé „BLACK“. Neměly by obsahovat chlór a mít bělící účinky.
Pro ruční praní je lepší používat tekuté prací prostředky, při případném použití práškových pracích prostředků dbejte na dokonalé rozpuštění prášku v lázni před praním.
Oblečení výrazných barev, jako např. červené, doporučujeme před prvním nošením vyprat.

Pokud dojde během používání k extrémnímu propocení výrobků, doporučujme jej po použití vymáchat ve vlažné vodě, a tak zabránit poškození vybarvení v důsledku dlouhodobého účinku agresivního potu.

Kůže

Kožené bundy, boty, pásky a kabelky před nošením ošetřete impregnačním sprejem odpovídajícím druhu kůže, z něhož je zboží vyrobeno.

Džíny

U tmavé džínoviny je třeba počítat s tím, že bude zpočátku barvit. Proto nedoporučujeme nosit pod džínové zboží světlé oblečení či jiné světlé věci (pásky, kabelky, boty). Barvení ustane po několikerém vyprání.
Džínové oblečení perte odděleně a pouze v prostředcích, které nemají bělící účinky, tzn., jsou určeny výhradně na praní barevného prádla, zabráníte tím vzniku skvrn.

Speciální ozdoby

Oblečení s našitými či nalepenými ozdobami perte vždy obrácené naruby. Nesušte je v bubnové sušičce, pokud ovšem není na etiketě se symbolem ošetřování stanoveno jinak. A výrobky z nánosovaných textilií neždímejte (koženky), pokud je nechcete záměrně poškodit.
Když výrobek obsahuje kovové doplňky, je nutné je před praním odstranit, stejně tak kožešinové límce- vždy je před ošetřením oblečení odepněte.
Na kožichy doporučujeme odborné čištění. Občas je dobré svěřit svůj oblíbený kousek oblečení do rukou odborníků.

Když se budete řídit výše uvedenými radami, nejen že vám vaše oblíbené oblečení vydrží o poznání déle, ale také díky tomu ušetříte.
V příštím díle se můžete těšit na funkční prádlo a GORE-TEX®!