Zátopkovi vyhráli zlato v „Adidaskách“

K sportovním botám, které určují, kam se budou ubírat módní trendy, bezesporu patří Adidas Originals. Letos značka doslova nadchla šedými a květinovými variacemi či sytě červeným a bledě modrým provedením běžeckých bot. Klasická kombinace bílé a černé a typických tří pruhů však zůstává nesmrtelná. Historie bot Adidas ale sahá hodně, hodně daleko do minulosti. Začíná v německém Herzogenaurachu téměř před sto lety.

Adolf (zkráceně Adi) Dassler v roce 1920 začal experimentovat v matčině prádelně s výrobou sportovní obuvi. O čtyři roky později se k němu přidává bratr Rudolf a zakládají skutečnou továrničku pod jménem Dassler Brothers Shoe Factory. 25 zaměstnanců tehdy vyrobilo cca 100 párů bot denně. Adolf boty vymýšlí a Rudolf má na starost obchodní stránku.

Bratrům se daří dobře, firma roste a všímají si jí nejznámější němečtí sportovci. Na Olympijských hrách v Amsterdamu v roce 1928 Arthur Jonath z Německa v Adiho botách vyhrál bronz ve sprintu na 100 metrů. Jeho tretry vážily neuvěřitelných 216 gramů. V roce 1936 na Olympiádě v Berlíně sportovci v botách bratrů Dasslerových získávají už 40 medailí. Čtyři z nich má na kontě (k Hitlerově nelibosti černý) sprinter Jess Owens, kterému firma boty věnovala a udělala si tím skvělé PR.

V tu dobu ale Německo ovládají nacisté v čele se zmíněným Hitlerem a v tu dobu také rostou spory mezi dvěma bratry. Rudolf, na rozdíl od bratra aktivní nacista a voják, se nakonec trhne a v roce 1948 zakládá značku Puma. Adi se dvěma třetinami zaměstnanců zaregistroval nové jméno – Adidas.

O čtyři roky později v německých „Adidaskách“ na Olympiádě v Helsinkách slaví své životní úspěchy také legendární československý běžec dlouhých tratí Emil Zátopek a jeho žena oštěpařka Dana Zátopková.

V 50. letech se také objevují slavné tři pruhy, jejichž vznik podmínily čistě praktické důvody. V odlehčených kopačkách Adidas s ohebnou, ale pevnou podrážkou hráli fotbal s těžkým koženým míčem profesionální fotbalisté. Z původních těžkých bot podobných pohorkám vytvořil Adi lehoučké botky, ze kterých vycházejí kopačky, jak je známe dnes. Hráči si ale stěžovali, že kopy placírkou nebo nártem do těžkého míče jsou v takových botách dosti bolestivé. Adiho napadlo opatřit boty třemi zpevňujícími pruhy, které obepínaly botu od vnitřní strany přes nárt k vnější straně. A tento specifický znak se časem stal součástí třípruhého loga.