Ženy, chcete začít sportovat? Přečtěte si 10 rad, jak vybrat správnou podprsenku

Rozhodly jste se, že začnete aktivně sportovat? Nejen boty jsou základem mnoha sportů, jednou z nejdůležitějších věcí je rozhodně správná sportovní podprsenka, především pro ženy s větším poprsím. Na trhu jsou sportovních podprsenek desítky a vy nevíte, podle čeho si vybrat? Vytvořili jsme pro vás jednoduchý návod o 10 krocích, který vám poradí, jak na to.

1) Měly byste vědět, jaký sport hodláte provozovat? Při běhání nároky na podprsenku stoupají, musí být daleko pevnější a dobře držet prsa, než podprsenka určená třeba na jógu. V té byste se měly cítit především pohodlně. Pokud výběr sportovní podprsenky zanedbáte, hrozí, že vás budou prsa nejen bolet, ale povolí vám vazy, které brání, aby klesla. Jednoduše řečeno: Hrozí, že budete mít povislá prsa.

2) Základní pravidlo zní: Prsa by měla pevně držet a rozhodně se při pohybu nepohupovat. Podprsenka vám musí skvěle padnout. Neměla byste ji na těle ani vnímat. Při zkoušení si zkuste 15 vteřin zaskákat a zjistíte, jestli někde nepovoluje, neodchlípává se, příliš vám nestlačuje prsa nebo vám naopak ňadra někde nevylézají.

3) Samozřejmě platí, že větší prsa potřebují pevnější oporu. Pro ženy s velikostí košíčků C a více se nehodí obyčejné lambády. Ty jim dostatečnou oporu rozhodně nezajistí. Ale pozor na kostice, ty při pohybu nepříjemně tlačí. Proto vybírejte raději opravdu pevné materiály a vhodné střihy.

4) Pokud máte větší poprsí, hlídejte si velikost košíčků a obvodu. Jestli si nejste jistá, změřte si obvod hrudníku těsně pod poprsím a obvod přes prsa v nejširším místě. Když od druhého čísla odečtete první, podle výsledného rozdílu poznáte, jaké volit košíčky. Rozdíl 0 –12 cm – košíčky AA, 12 – 14 cm – A, 14 – 16 cm – B, 16 – 18 cm – C, 18 – 20 cm – D, 20 – 22 cm – E, 22 – 24 cm – F.

Ale pozor, různé značky mají různé číslování. Některé používají písmena S, M, L, …, nebo úplně jiné číselné velikosti. Pro jistotu si vždy v tabulce velikostí dané značky zkontrolujte, zda odpovídá vašim košíčkům a obvodu pod prsy.

5) Většině žen nepadne u každé značky stejná velikost, proto si vezměte do kabinky na vyzkoušení navíc podprsenku o číslo větší a o číslo menší.

6) Pohlídejte si, aby vám dokonale seděl spodní lem. Nesmí být volný, ani tlačit. Platí, že pokud pod něj dostanete bez obtíží jeden prst, padne dokonale.

7) Ramínka sportovní podprsenka by měla být dost široká, aby se nezařezávala do kůže. Hlavně ženy s většími prsy by měly dát přednost nastavitelným ramínkům, aby měly možnost podprsenku si časem utáhnout.

8) Zaměřte se také na švy. Neměly by vás nikde tlačit, škrábat ani lechtat. Jinak se sport promění v peklo.

9) Pozor na výběr materiálu. Volte kvalitní kousky, jejichž materiál se hned nevytáhne. Jakmile po čase zjistíte, že je podprsenka už moc volná nebo se vlní a různě krabatí, nastal čas pořídit novou.

10) Dejte přednost výrobku se skříženými ramínky, aby vám při pohybu nesklouzávaly z ramen. Některé výrobky nabízejí obě možnosti. Ramínka se dají nosit normálně i skřížené.