Zuzana Beranová o longboardingu: Zatím moc holek nejezdí, ale za poslední rok je nás čím dál víc

alt

Třiadvacetiletá Zuzana Beranová z Třebechovic pod Orebem miluje hory, moře, slunce, lezení a hlavně longboard. Patří k prozatím hrstce holek, které u nás jezdí downhill a v téhle disciplíně taky závodí. K jejím nejoblíbenějším spotům patří jesenická Seninka.

Jak ses k longboardu vůbec dostala?

Ve Francii jsem úplnou náhodou potkala kluka ze Švédska, který u sebe měl „longa“. Zkusila jsem si to a hned mě to chytlo, věděla jsem, že to prostě chci dělat a pořídila jsem si první desku. Následně jsem v Česku šla na první akci s názvem „MayDays“, která trvala tři dny, kde jsem si vyzkoušela většinu disciplín a už mě to nepustilo.

Co tě nejvíce baví na prkně?

Nejvíc mě baví downhill. Prostě si to rychle valit dolů z kopce.

Popiš nějak svůj pocit, když se řítíš z kopce dolů?

Dřív to byl docela stres a často jsem měla smrt v očích, ale to časem zmizí. Teď už si to užívám, mám čistou hlavu, adrenalin v krvi, v tu chvíli nic jiného neexistuje, jen já a rychle ubíhající cesta. Detailně se to popsat bohužel nedá, kdo to zkusil, určitě přesně ví, o čem mluvím.

alt

Jak je longboarding v Česku dnes rozšířený? Pořádají se závody?

V poslední době se tady longboarding hodně rozšířil. Závody se pořádají ve dvou disciplínách, a to ve slalomu a downhillu. Minulý rok se například konal světový závod ve slalomu v Poličce.

Vyloženě downhillové závody pořádá CGSA formou mistrovství ČR, což je většinou tři až pět závodů za sezónu. Hlavní je ale Kozákov Challenge – největší světový závod u nás, co se downhillu týče. K tomu se konají různé contesty z jiných disciplín, jako jsou slidejamy nebo dancing.

Jak takový závod probíhá?

Závod se většinou táhne přes celý víkend. V sobotu se jezdí freeride, to jsou volný treninkový jízdy na zahřátí, v neděli je už samotná kvalifikace a závod.

Soutěží se ve čtyřech kategoriích – open, ženy, junioři a nově i butboard (jízda v leže). Jedou vždy čtyři závodníci najednou a postupují první dva. Tak to pokračuje, dokud nezbude poslední čtveřice, která pak soutěží o medaile.

Může s longboardem začít každý?

Samozřejmě. Longboarding není jen o rychlém downhillu. Je tam spousta jiných disciplín, každý se v nějaké může najít.

Užs měla nějaké zranění? Trénuješ normálně v provozu?

Naštěstí žádné vážné zranění nebylo, pouze na prvním závodě vyhozené rameno a naražená noha. Sedřenou kůži nepočítám. Snažím se ježdění za plného provozu co nejvíc omezit, ale ne vždy je snadné zavřít silnice. Já osobně mám z protijedoucích aut velký respekt a měl by ho mít každý jezdec.

alt

Jezdí hodně holek na longobardu nebo jsi jedna z mála?

Je hodně holek, co longboard mají, ale moc na něm nejezdí. Ale řekla bych, že za poslední rok je nás čím dál víc. Víc holek dancuje, víc sliduje a snad nás bude i víc jezdit downhill. Na závodech se prozatím sejde tak 80 kluků na 10 holek.

Máš u nás nějaký oblíbený kopec?

Jakejkoliv kopec, kterej se dá jezdit, je super. Ale mezi moje nejoblíbenější patří rozhodně Seninka v Jeseníkách, která vytváří super atmosféru. Sejde se tam vždycky fajn parta lidí a celý víkend se kalí a jezdí. Tam je to opravdu super.